Status:

Projekt archiwalny

Podziel się

Kobiety na listach wyborczych (2011-2012)


KOBIETY NA LISTACH WYBORCZYCH

 - w stronę równego udziału w życiu politycznym
 

Program Prawa i Instytucji Demokratycznych w Instytucie Spraw Publicznych w styczniu 2011 roku rozpoczął realizację dwuletniego projektu badawczego „Kobiety na listach wyborczych”, który wpisuje się w toczącą się od dłuższego czasu dyskusję dotyczącą ustawy „parytetowej” („kwotowej”) i obecności kobiet w życiu publicznym.


CELE PROJEKTU
  • zbadanie mechanizmów promocji i eliminacji kobiet na listach wyborczych w wyborach samorządowych i parlamentarnych;
  • analiza kampanii samorządowej i parlamentarnej pod kątem obecności w niej kandydatek oraz poruszanych zagadnień istotnych dla kobiet;
  • opracowanie propozycji rozwiązań mających na celu ułatwienie kobietom czynnego uczestnictwa w życiu politycznym.
Wyniki badań uzyskane w ramach projektu dotyczące wyborów samorządowych w 2010 roku oraz parlamentarnych w 2011 roku znajdą Państwo pod odpowiednimi linkami:

WYBORY 2010

WYBORY 2011

 

KONFERENCJE ZREALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU
 

  • "KWOTY, KOBIETY, POLITYKA"


W dniu 17 kwietnia 2012 roku odbyła się międzynarodowa konferencja "Kwoty, kobiety, polityka" z udziałem prof. Joni Lovenduski, Kristin van der Leest oraz prof. Małgorzaty Fuszary. Na temat skuteczności mechanizmu kwotowego w Polsce dyskutowały przedstawicielki partii politycznych.  Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z konferencji (English version) oraz materiałami ze spotkania:

- raportem "Kobiety na polskiej scenie politycznej" (English version)
- prezentacją prof. Joni Lovenduski
- prezentacją prof. Małgorzaty Fuszary
- prezentacją Kristin van der Leest (wersja polska)
  • "POLITYKA BEZ KOBIET"

Dnia 11 grudnia 2002 roku odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego konferencja wieńcząca dwuletni projekt badawczy „Kobiety na listach wyborczych”. Grudniowa konferencja podzielona została na dwie części: teoretyczno-naukową oraz praktyczną. W pierwszej, ekspertki projektu omówiły wyniki przeprowadzonych badań, które obejmowały wybory samorządowe i parlamentarne. Dodatkowo została przedstawiona analiza wizerunku kobiet i mężczyzn w telewizyjnych kampaniach wyborczych. Na koniec zaprezentowano rekomendacje, mające polepszyć sytuację kobiet w życiu publicznym. Zostały one skierowane do pięciu typów podmiotów: władz państwowych, partii politycznych, organizacji pozarządowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

Infografiki: Kobiety na listach wyborczych
 


Zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami wypracowanymi w ramach projektu.

Projekt finasowany jest przez Open Society Foundation



 
Podziel się
Zapisz się do newslettera
Newsletter