W dniach 11 i 12 października 2023 r. w Warszawie odbyło się stacjonarne szkolenie w ramach projektu EWepCe „Efektywne i dobrze funkcjonujące ERZ w erze post – Covid” .O samym projekcie o ERZ pisaliśmy tutaj i tutaj. ERZ to ciała służące informacji i konsultacji w korporacjach ponadnarodowych zatrudniających powyżej 1000 pracowników a operujących przynajmniej w dwóch państwach UE lub EOG.
W wydarzeniu projektowym aktywnie uczestniczyło 26 osób, w tym przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, członków ERZ, pochodzących z Polski, Słowacji, Czarnogóry, Portugalii, Serbii, Hiszpanii i Turcji. Szkolenie prowadziła Barbara Surdykowska oraz Maciej Pańków.
Obecnie Komisja Europejska zakończyła drugi etap konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie potencjalnych zmian w Dyrektywie dotyczącej ERZ. Prace mają na celu wzmocnienie prawa do informacji i konsultacji między innymi poprze doprecyzowanie pojęcia sprawy ponadnarodowej, która może być przedmiotem prac ERZ.
"Przed ERZ stają w chwili obecnej liczne wyzwania związane z procesem transformacji cyfrowej i ekologicznej" – wskazuje Maciej Pańków.
Stąd też potrzeba wzmocnienia ERZ, usprawnienia procesu informacji i konsultacji oraz stworzenia odstraszającego systemu sankcji w razie naruszenia przez korporację zasad określonych w Dyrektywie – podkreśla Barbara Surdykowska. Wyzwanie przed którym wszyscy obecnie stoimy to przeprowadzenie sprawiedliwego procesu transformacji.
W dalszej fazie projektu Instytut Spraw Publicznych opracuje narzędzie do oceny efektywności funkcjonowania ERZ.
W ramach projektu przygotowano krótki materiał obrazujący wskazane powyżej wyzwania -
https://drive.google.com/file/d/19S8hcftoLVU1EEiRlyIRTx4Jn3Mx_FZr/view