Jak wziąć udział w stanowieniu prawa? Samouczek on-line dla obywateli i pracowników.
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Polityka Społeczna Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Jak wziąć udział w stanowieniu prawa? Samouczek on-line dla obywateli i pracowników.


Obywatele i organizacje pracownicze mogą w różny sposób wpływać na tworzone przepisy prawa i kształt polityk publicznych. Ich zaangażowanie pomaga we wprowadzaniu rozwiązań, które są bardziej efektywne i lepiej odpowiadają na potrzeby społeczne. Jak zatem wziąć udział w stanowieniu prawa?


Zapraszamy do skorzystania z przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych e-samouczka „Moje prawo – uczestnictwo” , który krok po kroku poprowadzi przez proces tworzenia i uchwalania prawa i pokaże dostępne formy udziału na różnych etapach. 

Z e-samouczka można dowiedzieć się jak konsultować propozycje władz, a także zgłaszać projekty obywatelskie  lub wnioskować o zmianę istniejących  lub wprowadzenie nowych przepisów.  W e-samouczku można prześledzić ścieżkę legislacyjną – od projektowania przepisów po ich uchwalenie i opublikowanie.  Użytkownik może również skorzystać z zakładek, dzięki którym poszerzy swoje wiadomości na temat form uczestnictwa, a także pozna kanon konsultacji, czyli zasady ich prowadzenia. Pozyskaną wiedzę można sprawdzić przy pomocy quizu. Dodatkowo ze strony e-samouczka można pobrać podręcznik, który szczegółowo przedstawia uprawnienia w kształtowaniu prawa zarówno obywateli  jak i związków zawodowych. Zapraszamy!

E-samouczek i podręcznik powstały w ramach projektu  „Wiedza i kompetencje  kluczem do efektywnego udziału w procesie stanowienia prawa" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój i realizowanego przez OPZZ Konfederację Pracy oraz Instytut Spraw Publicznych.

 
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter