Pandemia COVID-19 rzuciła pracowników i pracodawców na głęboką wodę, którzy zostali zmuszeni dostosować się do pracy zdalnej z dnia na dzień. Przed pandemią praca zdalna była wykonywana jedynie przez niewielką liczbę pracowników w Europie, podczas gdy w 2020 roku pracę zdalną deklarowało nawet 1/3 pracowników w krajach takich jak Holandia czy Finlandia. Na tym tle Polska  - podobnie jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – wypadała słabiej: 8% w 2019 roku i  13% w 2020 roku. 

Doświadczenie pracy zdalnej w czasie pandemii przyniosło przełom w myśleniu o miejscu pracy. Wielu pracowników przyzwyczaiło się do takiej formy organizacji pracy i chce ją kontynuować w przyszłości. Pracodawcy często widzą w pracy zdalnej szansę na zmniejszenie kosztów wynajmu biura, choć obawiają się utraty kontroli nad pracą wykonywaną przez pracowników. 

W dalszym ciągu jednak praca zdalna wykonywana jest w oparciu o przepisy tymczasowe. Od wybuchu pandemii minęły ponad dwa lata, a proces legislacyjny dotyczący stałej regulacji pracy zdalnej utknął w martwym punkcie. Trudno przewidzieć, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Jak wygląda praca zdalna w Polsce? Jakie są jej różne formy? Jaki wpływ na nią miała pandemia COVID-19? Jak będą wyglądały przepisy i kiedy zostaną wprowadzone? Wokół tych pytań skupi się debata "Praca zdalna - daleko czy blisko?". Punktem wyjścia do rozmowy będzie raport wprowadzający przygotowany przez Instytut Spraw Publicznych w ramach projektu “IRsmart – Improving expertise in the field of industrial relations Industrial Relations for Smart-Workers in Smart Cities”". 

Program

Przywitanie 

Krzysztof Getka, Fundacja im. Friedrich Eberta,
Danuta Pławecka, Dyrektor Wykonawcza, Instytut Spraw Publicznych

Prezentacja wyników badania IRsmart - Maciej Pańków, analityk, Instytut Spraw Publicznych 

Paneliści:
Magdalena Biejat, Posłanka na Sejm RP, Lewica Razem
Liwiusz Laska, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy, Pracodawcy RP

Moderacja:
Dominik Owczarek, dyrektor Programu Polityki Społecznej, Instytut Spraw PublicznychRODO: Polityka prywatności i ochrony danych osobowych

 

 

Praca zdalna - blisko czy daleko?

Formularz był aktywny do 2022-11-07 23:59.

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

“Beyond Us and Them”

Seria podkastów o radykalizacji w czasach polaryzacji społecznej
Zapisz się do newslettera
Newsletter