Wydarzenia
grudzień 09 17:30

Powrót do korzeni? O zmianie warunków działania organizacji społecznych w Polsce

Prelegenci:
Jacek Bożek, Aleksandra Czerniawska, Filip Pazderski, Joanna Piotrowska, Klementyna Suchanow
Miejsce:
Marzyciele i Rzemieślnicy (DT Bracia Jabłkowscy, p. III, ul. Bracka 25, Warszawa)

Jednym z ważnych źródeł aktywności obywatelskiej w Polsce był protest wobec bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej. Wraz z transformacją ustrojową te emocje zostały skanalizowane w zinstytucjonalizowanych organizacjach społecznych. Wydarzenia ostatnich lat pozwalają na postawienie pytania, czy historia nie zatoczyła koła?

Coraz częściej Polki i Polacy zamiast nawiązać współpracę z wybranymi organizacjami decydują się na zaangażowanie w nieformalne ruchy protestu i inne przejawy aktywności obywatelskiej. Czemu tak się dzieje?  Co przyciąga ludzi do podejmowania takich aktywności? Jak funkcjonują nowe ruchy społeczne? W czym są podobne do ugruntowanych organizacji, a co je różni? Jak zaangażowanie Polaków w ruchy nieformalne wpływa na organizacje społeczne? Czy to, co się dzieje,  to przejaw przejścia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce na kolejny etap rozwoju, czy raczej jego powrót do korzeni?
 

Aktualna sytuacja może być wyzwaniem dla zinstytucjonalizowanych organizacji społecznych, ale też stwarzać im nowe możliwości.


Te różne formy aktywności obywatelskiej mogą również mieć sobie coś wzajemnie do zaoferowania. A może nawet taka wymiana ma już miejsce? To wydaje się być ciekawym potencjałem szczególnie w bieżącym kontekście politycznym, w którym w wyjątkowo trudnej sytuacji są organizacje pracujące w obszarach niewpisujących się w agendę polityczną obecnego rządu – na przykład zajmujące się sytuacją kobiet, ochroną środowiska naturalnego, czy przeciwdziałaniem dyskryminacji i prawami różnych mniejszości społecznych. 

O takich zagadnieniach porozmawiamy w gronie zaproszonych przedstawicieli oraz przedstawicielek ruchów społecznych i organizacji obywatelskich. Będą to:

•    Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja 

•    Aleksandra Czerniawska, Strajk dla Ziemi, aktywistka proklimatyczna

•    Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka

•    Klementyna Suchanow, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Moderacja: Paweł Sulik, dziennikarz radia Tok FM

Wprowadzenie do dyskusji: Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych (prezentacja najnowszej edycji raportu „Indeks rozwoju i stabilności organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce”, wydawanego przez ISP dla Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego, USAID).Debata odbywa się w ramach ogólnoeuropejskich Dni Dumy Obywatelskiej (zob. http://civicpride.megacampaign.eu). 
 

Formularz rejestracji na wydarzenie: Powrót do korzeni? O zmianie warunków działania organizacji społecznych w Polsce

Formularz był aktywny do 2019-12-06 23:59.

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter