Po ośmiu wyjątkowo burzliwych dla społeczeństwa obywatelskiego latach jest okazja na nowe otwarcie. W jego ramach nie tylko warto włączyć organizacje społeczne w planowanie rozwiązań odpowiadających na palące problemy w kraju, ale również przygotować niezbędne tym podmiotom wsparcie.

W umowie koalicyjnej trzech komitetów wyborczych, ustanawiającej założenia do pracy przyszłego rządu, zadeklarowano: „Stworzymy system sprawiedliwego rozdziału środków publicznych, w którym jedynym kryterium będą merytoryczne wartości projektów zgłaszanych przez NGO-sy, a nie poglądy ich członków.” Jakie dokładnie rozwiązania mogą kryć się za tym zapisem? W jaki sposób będą one odpowiadały na wyzwania, z którymi borykają się organizacje społeczne od wielu lat? Na czym będzie polegało zlikwidowanie problemów, narosłych przez 8 lat rządów prawicowo-populistycznych? A przede wszystkim, jak należy zorganizować różnorodne mechanizmy wsparcia finansowego organizacji społeczeństwa obywatelskiego, by mogły one uzyskać stabilność działania i uniezależnić się od sytuacji politycznej w kraju?

Temu, jak należy zorganizować wsparcie dla organizacji obywatelskich przyjrzymy się na otwartej debacie. Do udziału w niej zaprosiliśmy osoby reprezentujące ugrupowania, które podpisały umowę koalicyjną po październikowych wyborach oraz te pochodzące z najważniejszych federacji organizacji pozarządowych (OFOP i Forum Darczyńców). Ich rozmowa towarzyszy ukazaniu się kolejnej edycji raportu Indeks Stabilności Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego - Polska 2022 (wersja w języku angielskim jest dostępna TUTAJ). Od 2005 roku za opracowanie tej analizy na zamówienie Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) odpowiada Instytut Spraw Publicznych. Co roku przyglądamy się w niej trendom rozwoju sektora organizacji obywatelskich w siedmiu obszarach dotyczących: otoczenia prawnego, zdolności organizacyjnych, kondycji finansowej, rzecznictwa, świadczenia usług, infrastruktury wsparcia sektora oraz jego wizerunku publicznego.

W dyskusji wezmą udział:

•       Agnieszka Buczyńska, Polska 2050
•       Michał Braun, Koalicja Obywatelska
•       Rafał Kowalski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP)
•       Anita Kucharska-Dziedzic, Nowa Lewica
•       Magdalena Pękacka, Forum Darczyńców

Wstęp i prowadzenie: Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych.

We wprowadzeniu do dyskusji zostaną przedstawione główne obserwacje z Indeksu Stabilności CSO - Polska dotyczące najważniejszych zmian z ostatnich lat (zob. csosi.org).

Serdeczne zapraszamy do udziału fizycznego (UWAGA: obowiązuje wcześniejsza rejestracja) lub śledzenia transmisji debaty na naszym profilu na FB.


Klauzula informacyjna RODO

 

Formularz rejestracji na wydarzenie: Nowy porządek? W stronę stabilnego i apolitycznego wsparcia organizacji obywatelskich w Polsce (8 grudnia 2023, godz. 16:00)

Formularz był aktywny do 2023-12-07 00:00.
Zapisz się do newslettera
Newsletter