Projekt CERP "Negocjacje zbiorowe i odpowiedzialność za środowisko: Wyzwania i perspektywy dla transportu i sektora publicznego" (Collective bargaining and environmental responsibility. Challenges and perspectives for transport and the public sector), współfinansowany przez Unię Europejską, ma na celu pogłębienie wiedzy w dziedzinie stosunków przemysłowych poprzez analizę roli dialogu społecznego i negocjacji zbiorowych w promowaniu, tworzeniu i wdrażaniu polityk zrównoważonego rozwoju na poziomie krajowym i europejskim oraz mechanizmów sprawiedliwej transformacji w 6 krajach: Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Grecji, Serbii, Macedonii Północnej. Badania koncentrują się na wdrażaniu polityki Europejskiego Zielonego Ładu jako polityki ramowej, ze szczególnym uwzględnieniem polityk na poziomie krajowym, w tym dotyczących transportu i sektora publicznego.
Czas realizacji: listopad 2023 – czerwiec 2025
Zadania projektu to:
• zbadanie wpływu europejskiej polityki zielonej transformacji na układy zbiorowe pracy i porozumienia negocjowane na poziomie krajowym i sektorowym w ramach sektora publicznego i sektora transportu; pokazanie stosownych innowacji i działań podjętych w tym względzie w rokowaniach zbiorowych.
• zbadanie zakresu wdrożonych środków oraz roli i wkładu partnerów społecznych w ułatwienie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.
• sformułowanie wniosków dotyczących rokowań zbiorowych w związku z wyzwaniami wynikającymi z zielonej transformacji i podzielenie się przykładami najlepszych praktyk w tym zakresie.
Działania:
W pierwszej fazie projektu, która potrwa do października zostaną zrealizowane badania, obejmujące analizę danych zastanych i wywiady indywidualne z przedsiębiorcami, związkami zawodowymi i politykami. Na podstawie analizy wyników i wniosków z badań zostanie przygotowane stanowisko z propozycjami dobrych praktyk, które pomogą lepiej wykorzystać rokowania zbiorowe w dążeniu do sprawiedliwej zielonej transformacji. Wyniki fazy badawczej zostaną upowszechnione wśród partnerów społecznych i innych interesariuszy na konferencjach zorganizowanych w poszczególnych krajach oraz na seminarium europejskim, a także on-line.
Biuletyny informacyjne projektu:
Luty 2024 Partnerzy:
• Niezależna Koalicja Związków Zawodowych Pracowników Madrytu, CSIT UNIÓN PROFESIONAL, Hiszpania [lider projektu]
• Uniwersytet w Belgradzie - Wydział Filozofii, Serbia
• Uniwersytet w Tesalii, Grecja
• Uniwersytet Lizboński, NOVA, Portugalia
• Instytut Spraw Publicznych, Polska
• Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego, Macedonia Północna
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej