Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polska i Niemcy w oczach Rosjan. Prezentacja raportu


Stosunek Rosjan do Polaków jest umiarkowanie pozytywny, ale Rosjanie nie zapominają jednocześnie, że Polacy powinni czuć się winni za niektóre wydarzenia z polsko-rosyjskiej przeszłości. O winie Rosji wobec Polski nie są przekonani – wynika z  raportu ISP zaprezentowanego podczas konferencji Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w dniu 27.06.2012.
 

Celem spotkania była prezentacja głównych wniosków z raportu ISP „Ludzie, historia, polityka. Polska i Niemcy w oczach Rosjan” Publikacja powstała na podstawie badania sondażowego przeprowadzonego w Rosji w listopadzie 2011 roku.
 
Jak wynika z raportu, zaprezentowanego przez dr Jacka Kucharczyk, Prezesa ISP, obraz Polski i Polaków w Rosji jest neutralny bądź umiarkowanie pozytywny, a negatywne opinie formułuje wyraźna mniejszość badanych. Ponad połowa Rosjan nie odczuwa wobec Polaków ani sympatii ani niechęci, a grupa osób deklarujących sympatię dla Polaków niemal trzykrotnie przeważa grupę tych, którzy darzą Polaków niechęcią Jednocześnie rosyjski wizerunek Niemiec i Niemców jest zdecydowanie lepszy niż wizerunek Polski i Polaków.
Wyniki raportu pokazują, że prawie połowa Rosjan uważa, że w historii stosunków Polski i Rosji były takie wydarzenia w związku z którymi Polska powinna się czuć winna wobec Rosji. Główne pretensje Rosjan wobec Polski dotyczą obwiniania przez niektórych polskich polityków Rosji za katastrofę samolotu w Smoleńsku, a także brak wdzięczności za wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Jedna piąta Rosjan obwinia też Polskę za polityczne wsparcie udzielone przez Polskę podczas konfliktu w Gruzji w 2008 roku. Zdaniem prawie połowy (45%) Rosjan poprawa stosunków zależy przede wszystkim od regularnych spotkań rosyjskich i polskich polityków oraz wspólnego omawiania spraw ważnych dla obu narodów. Pozytywny wpływ miałby również rozwój współpracy kulturalnej i naukowej pomiędzy państwami (33%) i uznanie przez Polskę i Polaków istotnej roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Polski w 1945 roku (25%).
 
Po prezentacji głównych wniosków odbyła się debata panelowa, moderowana przez dr Agnieszkę Ładę z ISP, w której udział wzięli: dr Andrzej Grajewski, Kierownik Działu Świat, „Gość Niedzielny”; Współprzewodniczący Zarządu FWPN, Grzegorz Gromadzki, współautor raportu, Cornelius Ochmann, Ekspert ds. polityki wschodniej z Fundacji Bertelsmanna oraz dr Ekaterina Timoshenkowa z Rosyjskiej Akademii Nauk. Wystąpienie podsumowujące wygłosił prof. Adam Daniel Rotfeld, Współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.
 
Zachęcamy do lektury:
 
  •  „Ludzie, historia, polityka. Polska i Niemcy w oczach Rosjan” [pl] >>>>
  • "People – History – Politics. Russian perceptions of Poland and Germany. Key conclusions” [eng] >>>>
  • „Menschen - Geschichte – Politik. Russische Ansichten zu Polen und Deutschen. Schlussfolgerungen“ [de] >>>>
Zdjęcia z wydarzenia

Zapisz się do newslettera
Newsletter