Perspektywa feministyczna odpowiedzią na wyjście z pandemii? Nagranie z debaty
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Równość płci

Perspektywa feministyczna odpowiedzią na wyjście z pandemii? Nagranie z debaty


Chociaż pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, wiele można już powiedzieć o jej wpływie na zdrowie, gospodarkę i stosunki międzynarodowe. W coraz większej liczbie opracowań i raportów, ekspertki i eksperci oceniają obserwowane zmiany na rynku pracy, w edukacji czy szeroko rozumianej cyfryzacji. Wiele z tych badań wskazuje, że sytuacja pandemii i zamykanie szkół, czy miejsc pracy, nie tylko spowodowały nowe problemy, ale przede wszystkim uwydatniły te, które są nam dobrze znane. Pandemia na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat.
 
Chociaż walka z samą chorobą wciąż trwa, kraje dotknięte pandemią podjęły wiele działań w celu złagodzenia jej skutków. Przedstawiciele rządów promujących feministyczną politykę zagraniczną argumentują, że ten etap odbudowy społeczeństw powinien być postrzegany jako szansa na reformy, które wcześniej nie były możliwe, szansa na odpowiedź uwzględniającą perspektywę płci. 
 
  • Jak sprawić, by sytuacja wychodzenia z kryzysu stała się prawdziwą szansą na odbudowę społeczeństw na nowych zasadach? 
  • Jak kształtować programy odbudowy i inne polityki publiczne, aby zapewnić większą równość między kobietami i mężczyznami? 
  • Czy feministyczna polityka zagraniczna i doświadczenia zdobyte od czasu jej wprowadzenia mogą być odpowiedzią na aktualne wyzwania? 
 
Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy podczas debaty on-line „Wyjście z kryzysu na nowych zasadach? Perspektywa feministyczna w czasach pandemii”, którą zorganizowaliśmy 8 grudnia 2021 r. we współpracy z Ambasadą Szwecji w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia!

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter