Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O Partnerstwie Wschodnim we Wrocławiu


Krzysztof Lisek, poseł do Parlamentu Europejskiego wziął udział w debacie ISP i Centrum im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu. Debata "Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa po Traktacie z Lizbony a Partnerstwo Wschodnie. Szansa czy zagrożenie?" odbyła się 21 kwietnia. W debacie uczestniczyła również ekspertka ISP, Elżbieta Kaca.

Podczas debaty omawiano rolę polskiej Prezydencji w rozwijaniu inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i unijnej polityki bezpieczeństwa. Od wejścia w życie Traktatu z Lizbony Prezydencja ma bowiem znacznie okrojone uprawnienia w obszarze spraw zagranicznych.
 
Polski rząd będzie więc musiał intensywnie współpracować głównie z Catherine Ashton. A spraw do rozwiązania jest wiele – zaplanowanie rozwoju PW na kolejne lata, miejsce dla Białorusi w tej inicjatywie, czy też  np. stworzenie unijnych grup bojowych i efektywniejsza współpraca UE-NATO. Polską dyplomację w najbliższych miesiącach czeka więc duży wysiłek, aby znaleźć odpowiednie poparcie wśród krajów członkowskich dla swoich inicjatyw.

Program spotkania
Zapisz się do newslettera
Newsletter