Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Debata: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu


Polskie miasta się duszą. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy. O to, jak przewietrzyć polskie miasta zapytaliśmy polityków, urzędników miejskich, naukowców i aktywistów podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników.

Dopłaty do elektrycznych samochodów, ograniczenia wjazdu do miasta starych i trujących samochodów, podłączenia do sieci ciepłowniczej i wymiana pieców – wspólnie zastanowialiśmy się, które z tych rozwiązań przyczyniłyby się do poprawy sytuacji w Polsce.

Debatę poprowadziła Magdalena Skłodowska, dziennikarka, wydawca w portalu TVN24 BiS oraz blogerka pisząca o odnawialnych źródłach energii, ekologii, inwestycjach komunalnych.

W spotkaniu udział wzięli goście z Polski, Niemiec oraz Szwecji:

- Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro, ekouchodźczyni z Krakowa
- prof. Andrzej Szarata, Politechnika Krakowska, badacz ruchu samochodowego
- Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego, autor sprawozdania dotyczącego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza w UE
- Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
- Emilia Piotrowska, Warszawski Alarm Smogowy
- Christer Ågren, Air Pollution & Climate Secretariat (Szwecja)
- Anke Konrad, Ambasada Niemiec

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Partnerem debaty dotyczącej smogu była ambasada Szwecji w Polsce.
Zapisz się do newslettera
Newsletter