Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Czy udział w wymianie młodzieżowej wpływa na postrzeganie kraju sąsiada?


Bezpośrednia styczność z krajem sąsiada wpływa na poprawę wizerunku Polski w Niemczech i Niemiec w Polsce. Czy wymiana młodzieży pomiędzy tymi dwoma państwami również ociepla wzajemny wizerunek? ISP przygotowuje badanie, które ma dać odpowiedź na to pytanie.

Stosunki Polsko - Niemieckie są przedmiotem regularnych badań prowadzonych przez ISP już od 2000 roku. Dotychczasowe wyniki pozwalają wstępnie założyć, że także polsko-niemiecka wymiana młodziezy pozytywnie wpływa na rozwój współpracy bilateralnej. Eksperci ISP chcą przekonać się, czy taka zależność rzeczywiście istnieje. W poniedziałek (24.10) i wtorek (25.10) odbyły się spotkania, mające na celu wypracowanie koncepcji badania.

Projekt poruszający tematykę wymiany młodzieży powstaje we współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugenwerk). Organizacja ta, założona w celu umożliwienia wspólnych spotkań dla młodych Polaków i Niemców, pozwoliła już dwóm milionom osób po obu stronach granicy przyjrzeć się, jak żyje się w sąsiednim kraju. Eksperci ISP chcą dowiedzieć się, czy młodzi Polacy i Niemcy, którzy mieli możliwość odwiedzenia sąsiedniego państwa wiedzą więcej o tym kraju i wyrażają się o jego mieszkańcach bardziej pozytywnie niż ich rówieśnicy, którzy takiej okazji nie mieli.

W dniach 24-25 października odbyły się w ISP dwudniowe warsztaty, których celem było wypracowanie koncepcji badania. Wzięli w nich udział: Dyrektorzy Zarządzający PNWM, Paweł Moras i Stephan Erb, inni przedstawiciele organizacji, prof. Alexander Thomas, prowadzący badania międzynarodowych wymian młodzieży na Uniwersytecie w Ratyzbonie oraz eksperci ISP: dr Grzegorz Makowski, dr Agnieszka Łada, Małgorzata Fałkowska-Warska.

Planowane badanie ma wskazać, jak efektywny jest dotychczasowy program polsko-niemieckich wymian młodzieży, co pomoże w planowaniu pracy Jugendwerku na kolejne lata. O przyszłości organizacji rozmawiano także na jubileuszu dwudziestolecia jej powstania, 17 października w Warszawie.
 
Więcej na temat stosunków polsko-niemieckich także na blogu Agnieszki Łady, Apetyt na Europę oraz stronach Barometru Polska-Niemcy.

Zapisz się do newslettera
Newsletter