17 sierpnia Sejm podjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Głosowanie w referendum zostało zarządzone na 15 października 2023 r., a więc na dzień, w którym odbywają się również wybory do Sejmu i Senatu, gdyż taką możliwość daje art. 90 ustawy o referendum ogólnokrajowym, ostatnio znowelizowany mocą ustawy z 7 lipca 2023 r.
Prace ustawodawcze, które toczyły się w Sejmie nad projektem tej ustawy nowelizującej, wskutek niezachowania minimalnych regulaminowych terminów poszczególnych etapów tych prac i nieskorzystania z możliwości zasięgnięcia opinii instytucji wyspecjalizowanych, czy ekspertyz specjalistów z zakresu prawa wyborczego, nie spełniły wynikających z art. 2 konstytucji (zasada demokratycznego państwa prawnego) wymogów prawidłowej legislacji.
Naruszono również tzw. ciszę legislacyjną, czyli karencję przed rozpoczęciem procesu wyborczego, kiedy nie można zmieniać przepisów prawa wyborczego oraz zasadę odpowiedniej vacatio legis.
Referendum odbywać się będzie w tych samych obwodach głosowania, czyli w tych samych lokalach wyborczych, będzie przeprowadzane przez tę samą obwodową komisję wyborczą, przy wykorzystaniu tych samych spisów wyborców i urn, co generuje problem z tajnością głosowania i liczenia głosów.
Jednoczesna kampania wyborcza i referendalna, tym bardziej w sytuacji, w której pytania referendalne nawiązują do głównych haseł wyborczych komitetu większości rządzącej rodzi wątpliwości co do faktycznego przestrzegania ograniczeń prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej.