Rok publikacji: 2023
Równość płci

Kampania wyborcza 2023 z perspektywy równości płci: prawa kobiet w dyskursie medialnym i programach komitetów wyborczych

Pobierz publikację:
  • Komitety wyborcze w wyborach parlamentarnych w 2023 roku w swoich programach w zakresie równości płci i praw kobiet podejmowały przede wszystkim kwestie zdrowia reprodukcyjnego i prawa do przerywania ciąży.
  • Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wszystkie główne komitety przynajmniej w pewnym zakresie odwoływały się do wyborczyń i ich potrzeb. Partie opozycyjne (Nowa Lewica, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga) przedstawiały konkretne postulaty programowe mające na celu poprawę sytuacji kobiet. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość podkreślało dotychczasowe działania związane z polityką prorodzinną, taktując kobiety wyłącznie jako matki. Konfederacja adresowała jedynie przedsiębiorczynie, obiecując im niższe podatki i składki do ZUS.
  • Kampania wyborcza w 2023 roku podejmowała przede wszystkim temat kobiet w kontekście macierzyństwa i posiadania lub nie potomstwa. Dostęp do aborcji, zapłodnienia pozaustrojowego, antykoncepcji, opieki ginekologicznej, znieczulenia przy porodzie to główne tematy podejmowane przez komitety wyborcze w kontekście praw kobiet. Mniej uwagi poświęcano takim tematom jak przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, aktywizacja kobiet na rynku pracy czy udział kobiet w organach decyzyjnych. 
  • Polityczki partii prawicowych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji - w trakcie kampanii starały się zdyskredytować masowy ruch kobiet zebranych wokół Czarnego Protestu i Strajku Kobiet, ukazując je jako wulgarne i krzykliwe „deprawatorki dzieci”, aby przedstawić siebie jako „prawdziwe” obrończynie praw „normalnych” kobiet – czyli cichych, potulnych, pogodzonych z dotychczasowymi normami płciowymi opartymi na patriarchacie. 

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter