Celem projektu jest wzmocnienie informowania, konsultowania i zaangażowania pracowników, by lepiej rozumieli, przewidywali i zarządzali włączającą i uczciwą transformacją cyfrową przedsiębiorstw sektora ropy, gazu i węgla i ich dostawców.
Projekt "Przemysł 4.0: Strategiczne zaangażowanie pracowników w cyfrową transformację firm wydobywających i dostarczających ropę, gaz i węgiel" skupia się na 8 krajach: Polsce, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, N. Macedonii, Hiszpanii i Portugalii.
Cele szczegółowe projektu:
1. Przeanalizowanie, w jaki sposób pracownicy sektora naftowego, gazowego i węglowego dostosowują się do Przemysłu 4.0 oraz jakie są technologie są wdrażane w ramach najlepszych praktyk.
2. Zwiększenie zdolności partnerów społecznych do rozumienia, przewidywania, zarządzania i monitorowania zmian w przedsiębiorstwach powodowanych cyfryzacją oraz monitorowania ich wpływu na zatrudnienie, wymagania dotyczące pracy i warunków pracy oraz ułatwienie związkom zawodowym i pracodawcom inicjatyw poprawiających praktykę informowania i konsultowania oraz szerszego zaangażowania związków zawodowych w proces decyzyjny związany ze zmianami wynikającymi z cyfryzacji.
3. Podnoszenie świadomości pracowników, członków związków, firm i ich przedstawicieli, w zakresie informowania, konsultowania i zaangażowania w cyfrową transformację firm powyższych branż.
Okres realizacji: sierpień 2022 - kwiecień 2024 r.
Działania w ramach projektu:
• Analiza danych zastanych i wywiady w przedsiębiorstwach działających w krajach objętych projektem oraz na poziomie europejskim, opracowanie raportów krajowych i raportu porównawczego,
• Międzynarodowe warsztaty eksperckie w celu omówienia wyników badań oraz działań, które związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców moga podjąć w celu wsparcia pracowników i przedsiębiorstw,
• Dwa europejskie warsztaty szkoleniowe dla partnerów społecznych w celu dotyczące zakresie przewidywania i zarządzania zmianami napędzanymi cyfrowo w ich firmach w zakresie Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego, wpływu cyfryzacji na zatrudnienie, wymagania dotyczące pracy, warunki pracy i zaangażowanie pracowników,
• Warsztaty krajowe mające na celu wynegocjowanie z pracodawcami i związkami zawodowymi nowych aspektów strategicznych przyjętych na warsztatach unijnych oraz osiągnięcie porozumienia co do ich współpracy w tym zakresie.
• Podręczniki dla partnerów społecznych wyjaśniające, jak zaangażować się w cyfrową transformację przedsiębiorstw,
• Działania upowszechniające, w tym opracowanie strony internetowej, filmów i ulotek.
Konsorcjum projektu:
OZZGNIG Polska - Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (koordynator)
Partnerzy:
BSW (Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft), Niemcy
Instytut Spraw Publicznych, Polska
FNSM (Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Górników), Bułgaria
SSRES (Autonomiczny Związek Zawodowy Pracowników Energetyki Serbii)
FIQUIMETAL, Portugalia
RUZ (Republiková únia zamestnávateľov), Słowacja
SSERI (Niezależny Związek Zawodowy Energetyków, Górników i Przemysłu Macedonii), Macedonia Północna
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej