Projekt "Przemysł 4.0: Strategiczne zaangażowanie pracowników w cyfrową transformację firm wydobywających i dostarczających ropę, gaz i węgiel" skupia się na 8 krajach: Polsce, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Pn. Macedonii, Hiszpanii i Portugalii. Głównym celem projektu jest wzmocnienie informowania, konsultowania i zaangażowania pracowników, by lepiej rozumieli, potrafili przewidywać i włączać się w uczciwą transformację cyfrową przedsiębiorstw branży paliwowej.
Cele szczegółowe projektu: 1. Przeanalizowanie, w jaki sposób pracownicy sektora naftowego, gazowego i węglowego dostosowują się do Przemysłu 4.0 oraz jakie technologie są wdrażane w ramach najlepszych praktyk.
2. Zwiększenie zdolności partnerów społecznych do rozumienia, przewidywania, zarządzania i monitorowania zmian w przedsiębiorstwach związanych z cyfryzacją, a także do monitorowania wpływu tych zmian na zatrudnienie, wymagania dotyczące pracy i warunków pracy. Jak również wsparcie związków zawodowych i pracodawców w podejmowaniu inicjatyw poprawiających praktykę informowania i konsultowania oraz ułatwiających szersze zaangażowanie związków zawodowych w proces decyzyjny związany ze zmianami wynikającymi z cyfryzacji.
3. Podnoszenie świadomości pracowników, członków związków, przedsiębiorstw i ich przedstawicieli, w zakresie informowania, konsultowania i zaangażowania w cyfrową transformację przedsiębiorstw sektora paliwowego.
Okres realizacji: sierpień 2022 - kwiecień 2024 r. Działania: • Analiza danych zastanych i wywiady w przedsiębiorstwach działających w krajach objętych projektem oraz na szczeblu europejskim, opracowanie raportów krajowych i raportu porównawczego,
• Międzynarodowy warsztat ekspercki w celu omówienia wyników badań oraz działań, które związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców mogą podjąć w celu wsparcia pracowników i przedsiębiorstw. Warsztat odbył się 12 czerwca 2023 w formule on-line. Wzięły w nim udział wszystkie organizacje uczestniczące w projekcie.
• Dwa europejskie warsztaty szkoleniowe dla partnerów społecznych na temat przewidywania i zarządzania zmianami wywołanymi przez cyfryzację w ich przedsiębiorstwach , Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego, wpływu cyfryzacji na zatrudnienie, wymagań dotyczących pracy, warunków pracy i zaangażowania pracowników. Pierwsza część szkolenia odbyła się on-line 12-13.12.2023, druga w Serbii, w Belgradzie 17-18.01.2024. Szkolenie prowadzili trenerzy z niemieckiej organizacji BSW (Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft).
• Warsztaty krajowe mające na celu wynegocjowanie z pracodawcami i związkami zawodowymi elementów strategii działania oraz osiągnięcie porozumienia odnośnie ich współpracy w tym zakresie. Wydarzenie odbyło się on-line w dniu 20 marca 2024 i zostało zorganizowane przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z OZZGNiG.
• Podręczniki dla partnerów społecznych wyjaśniające, jak zaangażować się w cyfrową transformację przedsiębiorstw,
• Działania upowszechniające, w tym opracowanie strony internetowej, filmów i ulotek.
Produkty projektu: Film Przemysł 4.0 Materiał szkoleniowy dla partnerów społecznych Podręcznik cz. I Podręcznik cz. II Stanowisko uczestników projektu dotyczące cyfryzacji w przemyśle paliwowym Partnerzy projektu: - OZZGNIG Polska - Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (koordynator)
- BSW (Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft), Niemcy
- Instytut Spraw Publicznych, Polska
- FNSM (Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Górników), Bułgaria
- SSRES (Autonomiczny Związek Zawodowy Pracowników Energetyki Serbii)
- FIQUIMETAL, Portugalia
- RUZ (Unia Pracodawców Republiki), Słowacja
- SSERI (Niezależny Związek Zawodowy Energetyków, Górników i Przemysłu Macedonii), Macedonia Północna
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej