Celem głównym projektu jest wzmocnienie mechanizmów partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityk lokalnych poprzez:
• wypracowanie i przetestowanie modeli partycypacji publicznej z wykorzystaniem instrumentów animacji społecznej,
• stworzenie mechanizmu oceny i monitoringu partycypacji,
• opracowanie i przygotowanie do wdrożenia ogólnopolskiego systemu wspierania partycypacji.
Projekt ma charakter badawczo-wdrożeniowy. Skuteczne i efektywne wspieranie rozwoju społeczności lokalnych wymaga bowiem zarówno prowadzenia działań aktywizujących, jak i systematycznego budowania i uzupełniania wiedzy na temat uwarunkowań ich rozwoju.
W podejmowanych działaniach Partnerstwo koncentruje się na wypracowaniu i upowszechnieniu mechanizmów współpracy administracji publicznej ze społecznościami lokalnymi wykorzystując sprawdzoną metodę angażowania obywateli w lokalną politykę, jaką jest animacja społeczna. Prowadzonym w projekcie działaniom wdrożeniowym towarzyszy refleksja naukowa.
Instytutu Spraw Publicznych prowadzi prace studyjno-badawcze, które pozwolą:
1. stworzyć pełny obraz stanu partycypacji w Polsce oraz metod i sposobów jej podnoszenia,
2. dostarczyć społecznościom lokalnym narzędzi, które pozwolą im dokonywać oceny i monitorować stan partycypacji.
W ramach projektu ISP:
• zidentyfikuje i opisze różne modele partycypacji,
• skonstruuje zestaw wskaźników, który umożliwi ocenę stanu partycypacji społecznej w dowolnej społeczności lokalnej i pozwoli monitorować stan partycypacji (oceniać zmiany),
• przeprowadzi diagnozę partycypacji w Polsce,
• przeprowadzi cykliczne badania zastosowanych w projekcie metod podnoszenia poziomu partycypacji, których celem będzie sprowadzenie różnych sposobów podnoszenia poziomu partycypacji publicznej do "wspólnego mianownika" (opisanie ich w tym samym języku, nadanie im tej samej perspektywy teoretycznej i jednorodnej aparatury pojęciowej) oraz sprawdzenie warunków skuteczności i stosowalności obu metod w różnych warunkach,
• będzie prowadził analizę i monitoring prawa na poziomie lokalnym (wybierana co pół roku próba JST wszystkich szczebli), co pozwoli na ocenę wpływu obowiązujących regulacji na rozwój partycypacji na poziomie lokalnym i na wypracowanie rekomendacji dla rządu i samorządów.
Termin realizacji: listopad 2009 - czerwiec 2014 r.
Grantodawca: Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu V Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
1. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (uprzednio Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) (www.mir.gov.pl) – Lider Partnerstwa
2. Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL (www.cal.org.pl)
3. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (www.frdl.org.pl)
4. Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (www.fise.org.pl)
5. Fundacja Fundusz Współpracy (www.cofund.org.pl)
ZAPRASZAMY NA STRONĘ PROJEKTU I NA PROFIL PROJEKTU NA FACEBOOKU.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z seminarium „Partycypacja publiczna od kuchni”, które odbyło się 9 grudnia 2013r. w Warszawie.