Na te i inne pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi w ramach projektu European Integrity Systems 2010-12. Evidence Based Action Against Corruption, realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Transparency International. W okresie od lutego do września 2011 r. badacze dokonają kompleksowej oceny systemu przeciwdziałania korupcji w 28 państwach europejskich. Skala i charakter projektu są pod wieloma względami wyjątkowe.
Badanie jest oparte na koncepcji National Integrity System (NIS) – Krajowego Systemu Rzetelności, opracowanej i udoskonalonej przez Transparency International, stosowanej już wcześniej do badania systemu przeciwdziałania korupcji w różnych państwach świata, nigdy jednak na taką skalę w Europie. NIS opiera się na założeniu, że najskuteczniejszym sposobem zwalczania korupcji są dobrze funkcjonujące instytucje, które współdziałają i równoważą się nawzajem. Są to tzw. filary Krajowego Systemu Rzetelności – co zostało przedstawione na poniższym schemacie.
Obszary badania:
Koncepcja NIS zakłada, że skuteczna zmiana wadliwie działającego systemu nie może się obyć bez aktywnego zaangażowania interesariuszy. Dlatego w ramach projektu powstał Zespół Doradców, reprezentujących różne obszary życia publicznego – świat akademicki, administrację publiczną, sektor pozarządowy, politykę i biznes. Osoby te zgodziły się brać czynny udział w projekcie - służyć pomocą badaczom w procesie realizacji projektu i być pierwszymi recenzentami wyników badań. W skład Zespołu wchodzą następujące osoby:
Kontakt
Aleksandra Kobylińska, Koordynator projektu/badacz
Adres email
tel. (22) 556 42 75
Grzegorz Makowski, Główny ekspert
Adres email
(22) 556 42 89
Program Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości |
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Wewnętrznych. Parnerami Projektu są także Fundacja im. Friedricha Eberta i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.