Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Ukraińscy liderzy społeczeństwo obywatelskiego odwiedzili Polskę na zaproszenie ISP


Treningi, spotkania, rozmowy z politykami różnych szczebli oraz wizyty w Warszawie, Krakowie i podwarszawskiej gminie Klembów.  W dniach 15 – 24 kwietnia ISP zorganizował wizytę studyjną w ramach projektu „Nowi polityczni liderzy na Ukrainie”.


Do Polski przyjechało 10 przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych, którzy reprezentowali Obwody: Kijowski, Winnicki, Odeski, Czerkaski, Żytomierski i Czernihowski.  Podczas 9 dniowego pobytu w Polsce uczestniczy wzięli udział w licznych  treningach i spotkaniach, których celem było przekazanie wiedzy nt. funkcjonowania w polityce oraz łączenia funkcji politycznych z  działalnością społeczną.

Wizyta rozpoczęła się od dwudniowego szkolenia  poświęconego wystąpieniom publicznym.  Trening poprowadziła Natalia de Barbaro.
 
W sobotę 18 kwietnia uczestnicy udali się do Krakowa na spotkanie z Markiem Lasota, Radnym Miasta Krakowa oraz Kazimierzem Czekajem, Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.


 
W poniedziałek 20 kwietnia szkolenie z efektywnego korzystania z badan sondażowych przeprowadziła dr Joanna Konieczna-Sałamatin z Uniwersytetu Warszawskiego. W harmonogramie projektu znalazły się również szkolenia z finansowania partii politycznych w Polsce i Europie Środkowej,  trening z zakresu niedyskryminacji w życiu publicznych oraz wykład „Lewica i prawica we współczesnym świecie”


 

Uczestnicy  wizyty studyjnej odwiedzili również podwarszawską gminę Klembów, gdzie spotkali się z wójtem Gminy Rafałem Mathiakiem (wcześniej aktywistą społecznym) oraz mogli zobaczyć kluczowe gminne inicjatywy.   Więcej o wizycie można przeczytać na stronie Urzędu Gminy w KlembowiePodczas swojego pobytu w Polsce ukraińscy działacze społeczni odwiedzili również: Henryka Wujca, doradcę Prezydenta RP ds. społecznych, Jarosława Jóźwiaka, Wiceprezydenta Warszawy, Anetę Skubidę, Radną dzielnicy Wola oraz Bartłomieja Sienkiewicza i Konrada Niklewicza z Instytutu Obywatelskiego.


 
Projekt „Nowi polityczni liderzy” jest finansowany ze środków National Endowment for Democracy.
 
Informacji o projekcie udziela:
Łukasz Wenerski
Analityk/Koordynator Projektów
Program Europejski ISP
Zapisz się do newslettera
Newsletter