To była niezwykła kampania wyborcza. Również dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizacji społecznych i grup aktywistycznych udało się uruchomić elektorat, który zazwyczaj pozostawał w domu. Ponad 74% frekwencja to zwycięstwo demokracji!
A co z klimatem? Czy kwestie zielonej transformacji, ochrony bioróżnorodności wybrzmiały w sposób wystarczający w kampanii wyborczej? Czy ruchy i organizacje klimatyczne zyskały w parlamencie prawdziwych sprzymierzeńców w walce z kryzysem klimatycznym? Jak widzą swoją rolę w najbliższych miesiącach? Czy mają gotowe strategie działania?
Między innymi te pytania zadała Marta Zwolińska – autorka podcastu „Po co to eko” – naszym gościom podczas dyskusji „Sprawczość w aktywizmie klimatycznym. O doświadczeniach w kampanii wyborczej i strategiach na przyszłość”, która odbyła się 23 listopada 2023 w Centrum Aktywności Klimatycznej „Gniazdo”. Przedstawiciele i przedstawicielki ważnych organizacji i ruchów klimatycznych: Piotr Antoniewicz (Akcja Demokracja), Beata Borowiec (Koalicja Klimatyczna), Kacper Blok (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), Dominika Lasota (Wschód), Kamila Kadzidłowska (Rodzice dla Klimatu) oraz Katarzyna Wiekiera (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot), opowiedzieli od kuchni o swoich najważniejszych działaniach podczas kampanii. Dowiedzieliśmy się o strategiach długoterminowych oraz działaniach lokalnych, które niekoniecznie przedostały się do mediów, ale stanowiły ważny element budowania współpracy z politykami. Rozmawialiśmy o zbieraniu deklaracji od polityków, poszukiwaniu nowych języków mówienia o zielonej transformacji i zmianie klimatu, znaczeniu społecznego wymiaru transformacji oraz próbie wykorzystania energii społecznej, która się pojawiła podczas wyborów.
Entuzjazm z powodu zwycięstwa koalicji demokratycznej, nie przysłonił jednak wciąż nierozwiązanych problemów oraz faktu, że kwestie ochrony klimatu, a więc i ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, wciąż nie uzyskały priorytetu w planach przyszłego rządu.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji.