Fundamentalne znaczenie dla przyszłości firm działających w sektorze paliw kopalnych mają zielona i cyfrowa transformacja. Rewolucja przemysłowa 4.0, czyli wykorzystanie zaawansowanych narzędzi cyfrowych, stwarza nowe szanse i możliwości , ale także nowe wyzwania i zagrożenia. Informacji i wskazówek jak im sprostać dostarczają podręczniki i materiały szkoleniowe przygotowane w ramach projektu Przemysł 4.0.
Projekt „Przemysł 4.0: Strategiczne zaangażowanie pracowników w cyfrową transformację firm wydobywających i dostarczających ropę, gaz i węgiel” jest realizowany przez organizacje z Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Pn. Macedonii, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii.
W pierwszej fazie przeanalizowaliśmy praktyki cyfryzacji (studia przypadku) w wybranych przedsiębiorstwach sektora. Pokazują one, że największe korzyści przynosi cyfryzacja planowana i wdrażana przy zaangażowaniu pracowników, jednak wciąż w wielu wypadkach dialog społeczny w cyfryzacji jest bardzo ograniczony.
Wyniki badań pomogły partnerom społecznym określić strategiczne działania, które warto podjąć na poziomie zakładowym i branżowym. Następnie w trakcie dwóch warsztatów szkoleniowych, które odbyły się w grudniu 2023 i lutym br. przedstawiciele organizacji związkowych zdobyli szczegółową wiedzę przydatną pracownikom w dobie rewolucji cyfrowej. Szkolenie obejmowało takie tematy jak: dobra praca, cyfryzacja, edukacja i kwalifikacje, dialog społeczny.
Zachęcamy do zapoznania się z produktami projektu:
Film Przemysł 4.0 //
Materiał szkoleniowy dla partnerów społecznych //
Podręcznik cz. I //
Podręcznik cz. II //
Stanowisko uczestników projektu dotyczące cyfryzacji w przemyśle paliwowym Wierzymy, że mogą być one użyteczną inspiracją nie tylko dla pracowników branży paliwowej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej