Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Premiera raportu Freedom House na temat wolności mediów w Polsce


Obiektywne czy stronnicze? Niezależne czy upolitycznione? Rzetelne czy niewiarygodne? Bezkompromisowe czy ugodowe? W niedawnej debacie na temat wolności mediów w Polsce udział wzięli dziennikarze, badacze i uważni obserwatorzy życia publicznego w Polsce i za granicą.

Debata została zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych wraz z Freedom House – amerykańską organizacją zajmującą się monitorowaniem uwarunkowań związanych ze swobodą funkcjonowania mediów na całym świecie z okazji premiery specjalnego raportu pt. Pluralism Under Attack: The Assault on Press Freedom in Poland.

Największe zagrożenia dla wolności mediów w Polsce to m.in. podawanie nieprawdziwych informacji oraz zniekształcanie rzeczywistości przez manipulowanie faktami - to jeden z wniosków dyskusji, która odbyła się pd koniec czerwca w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników.

W debacie udział wzięli:

Annabelle Chapman, autorka raportu, amerykańska korespondentka w Warszawie pisząca m.in. dla the Economist

mec. Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa
Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Bianka Mikołajewska, wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press

Dr Jacek Wasilewski, medioznawca i specjalista od przekazu medialnego

Dyskusja została poprzedzona omówieniem raportu, który został zaprezentowany przez Nate'a Schenkkana, dyrektora projektu Nations in Transit (Freedom House).

Spotkanie poprowadził dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Zapisz się do newslettera
Newsletter