O wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego na European Forum Alpbach w Austrii
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

O wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego na European Forum Alpbach w Austrii


Co roku przedstawiciele nauki, polityki, biznesu i kultury oraz setki młodych stypendystów i stypendystek z Europy oraz spoza niej spotykają się w malowniczej górskiej miejscowości położonej w austriackich Alpach w celu interdyscyplinarnej wymiany myśli. European Forum Alpbach zostało założone 77 lat temu, w 1945 roku, z zamiarem wzmocnienia i odbudowy Europy z popiołów II wojny światowej - poprzez dialog i współpracę międzypokoleniową. 


W tym roku Forum odbyło się w dniach 21 sierpnia - 2 września pod hasłem NOWA EUROPA. Zostało zaprojektowane wokół czterech ścieżek tematycznych - Zabezpieczenie przyszłości Europy w zglobalizowanym świecie, Finansowanie przyszłości Europy, Szansa dla klimatu, Przyszłość demokracji i państwa prawa w Europie. Jego celem było zainicjowanie dyskusji na temat sposobów wzmocnienia i odbudowy kontynentu, wstrząśniętego pandemią, wojną i kryzysem klimatycznym. Poprzez umożliwienie spotkania ludzi ze wszystkich zakątków, sektorów społeczeństwa i pokoleń oraz debatę nad inspirującymi ideami miało pobudzić działania na rzecz silnej i demokratycznej Europy.

Filip Pazderski, Kierownik Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego ISP, uczestniczył w jednym z odbywających się w ramach Forum spotkań eksperckich (tzw. retreats), podczas których międzynarodowi eksperci pracują w małych, indywidualnych grupach nad najbardziej palącymi kwestiami naszych czasów. Celem 3-dniowego spotkania zatytułowanego “Building a European Civics Space” było zastanowienie się nad rozwiązaniami problemu ograniczania przestrzeni obywatelskiej w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Jego uczestnicy i uczestniczki wypracowali realistyczne pomysły na to, jak społeczeństwa obywatelskie z poszczególnych krajów mogą lepiej współpracować w celu zwiększenia ochrony przestrzeni obywatelskiej na terenie całej wspólnoty, zwłaszcza w wadliwych lub słabnących demokracjach. Zidentyfikowali wspólne cele i wartości oraz opracowali mapę drogową zawierającą konkretne punkty działania na rzecz sformułowania europejskiej polityki w zakresie wzmocnienia przestrzeni obywatelskiej. Spotkanie było wstępem do dalszych wzajemnych działań.

Zdjęcie w nagłówku strony: Filip Pazderski
Zdjęcia poniżej: EFA/Maria Kirchner
Zapisz się do newslettera
Newsletter