Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Nagroda dla dziennikarzy z krajów Partnerstwa Wschodniego 2011


Instytut Spraw Publicznych zaprasza do uczestnictwa w unikalnym i wyjątkowym konkursie o Nagrodę dla dziennikarzy z krajów Partnerstwa Wschodniego 2011.

Jeżeli jesteś dziennikarzem z jednego z państw Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy) i uważasz się za oddanego kwestiom demokracji, praw człowieka, walki z nadużywaniem władzy, jeśli sądzisz, że zbliżenie z Unią Europejską jest odpowiednią ścieżką rozwoju oraz wierzysz w misję społeczną dziennikarzy, wówczas zgłoś swoją kandydaturę i weź udział w konkursie.
  

  Fundacja Reporterów w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zapraszają do uczestnictwa w konkursie poświęconym wybitnemu dziennikarstwu. Instytut Spraw Publicznych objął to przedsięwzięcie Honorowym Patronatem. Masz szansę wygrać nagrodę główną w postaci 10 000 złotych (około 2400 euro) lub jedną z dwóch nagród w wysokości 5000 złotych (około 1200 euro). Prace, w dowolnym gatunku dziennikarskim, powinny zostać nadesłane wraz z tłumaczeniem na język polski lub rosyjski do 31 października 2011 pod adres e-mail: prize@fundacjareporterow.pl lub ep.prize@gmail.com.

Finaliści zostaną wybrani na początku listopada. Wielki finał odbędzie się w Polsce 24-25 listopada 2011 roku. Preferowana tematyka prac: dziennikarstwo śledcze, prawa człowieka i walka z dyskryminacją, demokracja i społeczeństwo obywatelskie, współpraca regionalna z Unią Europejską. Prace muszą spełniać wymogi stawiane w poszczególnych środkach przekazu (prasa, radio, tv, internet) oraz muszą zostać opublikowane.
 

Informacje o organizatorach
           
Fundacja Reporterów została utworzona w 2010 roku przez grupę najlepszych polskich dziennikarzy, którzy chcą przekazać swoje doświadczenie, umiejętności oraz zapał do pracy młodszemu pokoleniu reporterów z Polski oraz innych państw Europy Wschodniej.
Skąd wziął się pomysł na Fundację? Po pierwsze z przekonania, że jakość demokracji zależy od wymiany informacji. Po drugie z wiary, że my, jako ludzie znający wszelkie szczegóły dziennikarstwa, jesteśmy w stanie sprawić, by taka wymiana była możliwa.

Dlaczego powinniśmy wspierać media na Ukrainie i Białorusi?
       
Ponieważ pożądamy dobrego dziennikarstwa, umiejętności wychwycenia z chaosu informacji tych, które są prawdziwe i rzetelne oraz umiejętności patrzenia na ręce każdej władzy – administracji, urzędników czy przedsiębiorców.

Potrzebujemy rzetelnych informacji w zglobalizowanym świecie, które w obecnych czasach przekraczają siły pojedynczych dziennikarzy. Decyzje polityczne podejmowane są poza granicami, a biznes i handel od lat ich nie respektują. Współpraca między dziennikarzami z innych państw nie może dalej pozostawać nieosiągalna.
Dlatego też my, ludzie z Fundacji, „weterani” dziennikarstwa, korzystamy ze wszystkiego co daje nam polska demokracja i uważamy, że powinniśmy, a raczej musimy wpierać nową generację reporterów i niezależnych dziennikarzy we Wschodniej Europie. Takich, którzy mają pomysł na materiał „ponad granicami”, na research międzynarodowy. Poszukujemy historii, których chce się słuchać i czytać, najlepszych projektów informujących o sprawach o dużym znaczeniu.


Wymiana informacji i doświadczeń oraz kontakty z innymi dziennikarzami są dla nas krokiem w stronę lepszej jakości, szukania nowych metod zdobywania informacji, tworzenia sieci medialnych. Chcemy kultywować dziennikarstwo, które nie opiera się tylko na powszechnie dostępnych wiadomościach. Chcemy docierać do informacji, które nie ujrzałyby światła dziennego bez interwencji dziennikarzy. Chcemy publikować udokumentowane historie. Chcemy być sceptyczni wobec PRowskiej mgły otaczającej informacje. Chcemy przekazać głos dziennikarzom.

Dlatego też, razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz Instytutem Spraw Publicznych, chcemy przyznać nagrody dla dziennikarzy z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Będziemy bardzo wdzięczni za rozpowszechnienie tej informacji do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani udziałem w konkursie.
 



Zapisz się do newslettera
Newsletter