Wydarzenia
wrzesień 19 18:00

Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem

Prelegenci:
Justyna Arendarska, Bastian Sendhardt, Łukasz Grajewski, Agnieszka Łada-Konefał, moderacja Monika Sieradzka
Miejsce:
Instytut Goethego, ul. Chmielna 13A, Warszawa

Temat Niemiec i stosunków polsko-niemieckich nie schodzi w Polsce z pierwszych stron gazet. Jest też stale obecny podczas wystąpień czołowych polskich polityków, nieraz wykorzystywany dla celów wewnętrznej walki politycznej. Polaryzuje i emocjonuje. Niemcy z kolei nadal zbyt mało uwagi przykładają do poznania Polski, zrozumienia toczących się w niej procesów. 

Wojna w Ukrainie czy zatrucie wody w Odrze pokazało ponownie, jak szybko mogą rozprzestrzeniać się fake newsy, utarte stereotypy, niesprawiedliwe oskarżenia oraz wzajemna niewiedza o stanowisku sąsiada. Szkodzi to wzajemnym relacjom w momencie, kiedy dobrze funkcjonujące polsko-niemieckie partnerstwo jest szczególnie potrzebne.

Wzajemny wizerunek Polaków i Niemców jest w dużej mierze zdeterminowany przez obraz danego kraju, jaki przedstawiają niemieckie i polskie media. Teza ta jest również podstawą książki „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym", bazującej na badaniach prasy ostatnich 20 lat. Wyniki tego badania zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Wskazują one, że obraz drugiego kraju jest często osadzony w pewnych ramach interpretacyjnych, które można prześledzić na przestrzeni dziesięcioleci. Ramy te pomagają określić, jak mówi się o Polsce lub Niemczech i jak Polacy i Niemcy komunikują się ze sobą. Obraz Niemiec jako (hegemonicznego) wielkiego mocarstwa z roszczeniami do przywództwa w Europie, rozumienie stosunków polsko-niemieckich jako relacji nauczyciel-uczeń czy też ujmowanie ich w ramy metafory historycznej II wojny światowej to tylko kilka przykładów obrazu stosunków polsko-niemieckich jaki malują media. Podczas wspólnej dyskusji zastanowimy się, czy i jak te ramy interpretacyjne determinują obecną debatę polsko-niemiecką oraz jakie wnioski można z tego wyciągnąć dla wzajemnej komunikacji.


Prezentacja książki: „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym”

dr Justyna Arendarska, Uniwersytet Wrocławski
Bastian Sendhardt, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut)

Debata

Phillip Fritz, „Die Welt“
Łukasz Grajewski, „Tygodnik Powszechny”
dr Agnieszka Łada-Konefał, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut)

Moderacja: Monika Sieradzka, Deutsche Welle 

Prosimy o rejestrację za pomocą formularza poniżej

Podczas wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie książka: Justyna Arendarska, Agnieszka Łada-Konefał, Bastian Sendhardt, Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2022

Po wydarzeniu zapraszamy na poczęstunek.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.

Publikacja i debata są częścią projektu „Aktorzy, obszary, sposoby – komunikacja polsko-niemiecka: ze sobą i o sobie”, który Instytut Spraw Publicznych i Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) realizują dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.

Formularz rejestracji na wydarzenie - Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem

Formularz był aktywny do 2022-09-18 23:59.
Zapisz się do newslettera
Newsletter