Wydarzenia
październik 10 17:00

ISP na Ogólnopolskich Spotkaniach Ekonomii Społecznej w Krakowie!

Miejsce:
Kraków
Obszar tematyczny:
przedsiebiorczość społeczna, zamówienia publiczne
Nazwa projektu:
Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej

Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej to doroczne święto środowiska osób i instytucji związanych z przedsiębiorczością społeczną. Tegoroczny VI OSES odbędzie się w dniach 11-12 października 2011 roku w Krakowie. Głównymi tematami konferencji będą nowe możliwości wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych w przyszłej perspektywie finansowej UE, kształt dokumentów strategicznych dotyczących rozwoju ekonomii społecznej w Polsce, a także miejsce i rola spółdzielczości w sektorze ekonomii społecznej.

W ramach wydarzenia ISP organizuje dwie sesje tematyczne, a także spotkanie międzynarodowej grupy ekspertów. Zapraszamy do śledzenia relacji z sesji ISP na stronie internetowej ISP oraz na portalu ekonomiaspoleczna.pl!

 

10 października 2012 (środa), godz. 17.00

Spotkanie robocze ekspertów dotyczące ponadnarodowej współpracy skierowanej na wsparcie przedsiębiorstw społecznych w Europie, organizowane przez Instytut Spraw Publicznych wspólnie z Europejską Federacją Banków Etycznych i Alternatywnych (European Federation of Ethical and Alternative Banks, FEBEA), Crédit Coopératif oraz Euclid Network.

Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie dotyczące międzynarodowej współpracy w zakresie wspierania rozwoju inicjatyw przedsiębiorczości społecznej, a zwłaszcza różnych potrzeb partnerów społecznych w tym względzie. Dyskusji poddane zostaną w szczególności możliwości stworzenia nowego międzynarodowego mechanizmu finansowania inicjatyw społecznych, który mógłby funkcjonować w ramach powstającego European Social Entrepreneurship Funds.Ponadto omówione zostaną założenia dotyczące uruchomienia europejskiego portalu zawierającego bazę dobrych praktyk o przedsiębiorstwach społecznych w Europie.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele instytucji finansowych wspierających przedsiębiorstwa społeczne, członkowie międzynarodowych sieci organizacji działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, a także przedstawiciele polskiego środowiska ekonomii społecznej.
 

Social business w Europie, czyli inspirujace przykłady przedsiębiorstw społecznych z Francji i Danii


11 października 2012 (czwartek), godz. 15.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego
Plac Świętego Ducha 1

Sesja zagraniczna: Nowe możliwości wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych w wieloletniej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 – lekcje z zagranicy dotyczące wykorzystania instrumentów pożyczkowych i funduszy strukturalnych

Do udziału w dyskusji panelowej zaprosiliśmy ekspertów z Francji, Belgii oraz Wielkiej Brytanii, którzy podzielą się doświadczeniami dotyczącymi wykorzystywania instrumentów finansowych oraz środków europejskiej polityki spójności, w celu wzmocnienia przedsiębiorstw społecznych. Jednym z tematów poruszanych w tej części spotkania będzie także to, w jaki sposób można uniezależnić dalszy rozwój przedsiębiorstw społecznych od wsparcia finansowego ze środków publicznych.

W sesji udział weźmie także przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który omówi możliwości finansowego wsparcia w Polsce przedsiębiorstw społecznych, przybliżając związane z tym plany polskiego rządu. Październik to dobry moment na podjęcie takiej dyskusji, bowiem powinny być już wtedy znane założenia polskich programów operacyjnych na lata 2014-2020. Spotkanie będzie w tej sytuacji doskonałą okazją do przedstawienia planów i kierunków działań polskiego rządu na nowy okres unijnego programowania.
 

12 października 2012 (piątek), godz. 9.00
Urząd Miasta Kraków
Plac Wszystkich Świętych 3/4

Sesja warsztatowa: Nie tylko klauzule społeczne, czyli jak zwiększyć dostęp podmiotów ekonomii społecznej do zamówień publicznych

Drugiego dnia chcielibyśmy porozmawiać o tym w jaki sposób zwiększyć dostęp przedsiębiorstw społecznych społecznej do rynku zamówień publicznych. Zamówienia publiczne to rynek szacowany na kilkadziesiąt miliardów złotych, co sprawia, że przedsiębiorcy społeczni coraz częściej starają się o zamówienia tego rodzaju. W pierwszej części zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządów i przedsiębiorstw społecznych, podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą pozyskiwania i realizacji zamówień publicznych przez przedsiębiorstwa społeczne.

W dyskusji nad zwiększeniem udziału przedsiębiorstw społecznych bardzo istotny jest wątek europejski. Ze względu na trwające na poziomie Komisji Europejskiej prace nad nową dyrektywą o zamówieniach publicznych podczas warsztatu chcielibyśmy przedstawić także propozycje zawartych w niej zapisów istotnych z punktu widzenia sektora przedsiębiorczości społecznej. W sesji udział wezmą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Urzędu Zamówień Publicznych, którzy omówią  powyższe rozwiązania, a także perspektywy rozwoju społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych w Polsce i w Europie. Celem drugiej części warsztatu będzie wypracowanie praktycznych rekomendacji dla służących zwiększeniu dostępu przedsiębiorstw społecznych do realizacji zamówień publicznych.
 

Organizatorem tegorocznego OSESu jest Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu pn. Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej i współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).


Zapisz się do newslettera
Newsletter