Wydarzenia
grudzień 20 18:00

Debata: Trzeci sektor pod presją

Miejsce:
Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, III piętro (Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy)
Dokładnie dwa lata temu, także w siedzibie Marzyciele i Rzemieślnicy, Instytut Spraw Publicznych zorganizował debatę pod znaczącym tytułem: "Orbanizacje czy organizacje – o zagrożeniach swobody społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej" (goo.gl/KXd6fH).

Podczas dyskusji, skupiliśmy się głównie na sytuacji NGO na Węgrzech, a pytanie o to, czy trzeci sektor w Polsce powinien czuć się zagrożony, było dla nas jedynie teoretycznym rozważaniem.

Po dwóch latach tamte hipotezy zaczęły się urzeczywistniać. Porozmawiamy więc znowu!

Zapraszamy do udziału w debacie podczas której zastanowimy się, jaka przyszłość czeka społeczeństwo obywatelskie w Polsce. I czy powinniśmy nadawać już sygnał SOS, żeby ratować polskie NGO-sy?

Chcemy zapytać publiczność oraz naszych rozmówców, m.in. Krzysztofa Dobiesa z WOŚP, Danutę Przywarę z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Różę Rzeplińską ze Stowarzyszenia 61, Joannę Piotrowską z Feminoteki oraz Krzysztofa Cibora z Greenpeace, o to:

- skąd obecne zainteresowanie polityków organizacjami pozarządowymi?

- czy sektor powinien się przejmować stawianymi mu przez polityków partii rządzącej zarzutami?

- w jakim stopniu trafiają one w prawdziwie problemy dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce?

- jak obecne decyzje polityczne i stworzona atmosfera wokół sektora pozarządowego mogą przyczynić się do dalszego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju?

- jakie lekcje powinien wyciągnąć w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy sektor i jakie działania podjąć, żeby przeciwdziałać widocznym teraz (także w świetle ostatnich wydarzeń) niedoskonałościom w jego rozwoju?

- czy sytuacja sektora pozarządowego w Polsce wskazuje na pewne analogie z jego stanem w sąsiadujących krajach?

Punktem wyjścia do rozmowy będzie prezentacja kolejnej edycji raportu CSO Sustainabilty Index, który w odniesieniu do naszego kraju na zamówienie US AID od ponad 10 lat przygotowuje Instytut Spraw Publicznych.

Po debacie zapraszamy na świąteczny akcent - korzenne, grzane wino.

Debata jest organizowana przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z portalem organizacji pozarządowych ngo.pl.
Zapisz się do newslettera
Newsletter