Rok publikacji: 2022
Europa

Wojujące sąsiedztwo?Jak wojna kształtuje dialog polsko-niemiecki

Pobierz publikację:
Współcześnie wojna wydaje się wszechobecna, także w stosunkach polsko-niemieckich. Nie ma prawie dnia, aby nie pojawił się artykuł prasowy lub komentarz polityka na temat relacji Polski i Niemiec, który w ten czy w inny sposób nawiązywałby do tematu wojny. Można wręcz mówić o postępującej militaryzacji stosunków polsko-niemieckich, rozumianej jako medialne ramowanie tych relacji w języku wojny.

Użycie języka wojennego w relacjach polsko-niemieckich manifestuje się na różnych poziomach i ma różne przyczyny. Pierwszy poziom dotyczy wpływu doświadczeń wojennych Polaków i Niemców na rozwój relacji polsko-niemieckich, a także na rozwój kultury politycznej (i kultury pamięci) w obu krajach. Drugi poziom odnosi się do stosowania metaforyki wojennej w dyskursie polsko-niemieckim nawet w tych obszarach, które właściwie nie mają nic wspólnego z tematem wojny. Po trzecie, po 24 lutego 2022 roku pojęcie wojny nabrało nowego znaczenia, stała się ona bowiem realnym doświadczeniem europejskich sąsiadów – Ukraińców, a także – wraz z zabiciem dwóch obywateli Polski przez spadającą rakietę – Polaków. Czwarty poziom zaś to „wojny medialne” w stosunkach polsko-niemieckich w ubiegłym ćwierćwieczu, wywoływane przez dziennikarzy lub polityków oraz prowadzone z różnym natężeniem przez media po obu stronach granicy.

Poniższym uwagom przyświeca główna teza: Polska – na poziomie komunikowanych emocji – jest ciągle w stanie wojny, Niemcy są w stanie pokoju i spokoju, w konsekwencji zatem Polska chce wygrać wojnę, Niemcy zaś nie chcą utracić pokoju. Teza ta, jak twierdzimy, pozwala lepiej zrozumieć wiele obecnych zawirowań w stosunkach polsko-niemieckich, a także je łatwiej uporządkować.

Tekst podsumowuje projekt „Aktorzy, obszary, sposoby – komunikacja polsko-niemiecka: ze sobą i o sobie” realizowany przez Instytut Spraw Publicznych i Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki w latach 2019-2022. 

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Seria podkastów Inspirator wyborczy. 
Zapisz się do newslettera
Newsletter