Rok publikacji: 2013
Europa

Polityka i życie codzienne. Niemieckie spojrzenie na Polskę i Rosję

Pobierz
Polska kojarzy się Niemcom głównie z życiem codziennym – dobrymi polskimi pracownikami, pięknymi krajobrazami, ale i (nadal) kradzieżami samochodów. Niemieckie społeczeństwo dostrzega dobrą sytuację polskiej gospodarki oraz rosnące niemieckie inwestycje za Odrą, jednak w wielu dziedzinach oceny funkcjonowania polskiego państwa nadal pozostają krytyczne. Częściej niż przed laty Niemcy uważają natomiast Polaków za życzliwych, przedsiębiorczych czy nowoczesnych. Inaczej Niemcy postrzegają Rosję. W niemieckich oczach to kraj o dużym deficycie demokracji, atrakcyjny jako partner gospodarczy, ale nie polityczny. Opinie o Rosjanach są także mniej przychylne niż o Polakach.
 
Opisane w publikacji niemieckie spojrzenie na Polskę i Rosję zbadane zostało przez Instytut Spraw Publicznych oraz Fundację Bertelsmanna na wiosnę 2013 roku. W omówieniu jego wyników autorzy raportu analizują zmiany, jakie zaszły w postrzeganiu Polski i Polaków przez Niemców w ostatnich latach oraz porównują niemieckie opinie o Polsce i Rosji. Na końcu opracowania podejmują próbę wskazania, jakie działania należy podjąć, aby obraz Polski w Niemczech systematycznie się poprawiał.

Wersja rosyjska Политика и повседневная жизнь. Немецкий взгляд на Польшу и Россию. 

Wersja niemiecka: Im Osten was Neues? Das Bild Polens und Russlands in Deutschland. 

--------------------

Główne wnioski:

Im Osten was Neues? Das Bild Polens und Russlands in Deutschland. Schlussfolgerungen
 

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter