Status:

Projekt archiwalny

Podziel się

Jak rozmawiać o Unii Europejskiej ? (2006-2007)


Przegrane referenda konstytucyjne we Francji i Holandii w 2005 roku to powody ogłoszenia przez Radę Europejską okresu debaty i refleksji. Wielu komentatorów i liderów UE uznało, że wśród przyczyn odrzucenia projektu traktatu było złe informowanie społeczeństw o tym, co się dzieje w Unii Europejskiej. Problem komunikacji „o Europie” z jej społeczeństwami wydaje się tym większy im większe oczekiwania społeczne wobec Europy właśnie.

Celem czterech konferencji, organizowanych przez Instytut Spraw Publicznych na zlecenie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, było zapełnienie tej luki informacyjnej. W ramach cyklu "Jak rozmawiać o Unii Europejskiej?" miały miejsce następujące spotkania:

Forum Obywateli "Lubelskie w Unii Europejskiej: szanse i wyzwania", Lublin, 10 kwietnia 2006r.

Konferencja "Polski hydraulik podbija Europę. Migracje zarobkowe Polaków: szanse i zagrożenia", Opole, 2 czerwca 2006r.

Konferencja "Ziemia Obiecana, czyli jak Łódzkie wykorzystuje unijną szansę na rozwój”, Łódź, 9 grudnia 2006r.

Konferencja "Agro- czy e-Świętokrzyskie? W poszukiwaniu europejskiej strategii dla regionu", Kielce, 22 lutego 2007r.

Każda z konferencji zgromadziła między innymi eurodeputowanych z tych regionów, przedstawicieli władz samorządowych oraz mediów.

Instytut Spraw Publicznych na zlecenie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce realizuje teraz projekt „Parlament Europejski: Twój głos w Europie”.Podziel się
Zapisz się do newslettera
Newsletter