Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Stanowisko wobec Rosji i sankcji


CDU/CSU
 
Kontekst
 
Angela Merkel była od początku orędowniczką sankcji wobec Rosji i prowadzenia twardej polityki wobec tego kraju w związku ze złamaniem międzynarodowego prawa w momencie wkroczenia na Krym; wspólnie z prezydentem Francji negocjowała porozumienie Mińskie
Od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie kontakty Urzędu Kanclerskiego z Moskwą zdecydowanie się ochłodziły, czołowi politycy CDU w Bundestagu bardzo krytycznie wypowiadają się wobec Rosji, wskazując, że sankcje zostaną złagodzone jedynie w wypadku przestrzegania porozumienia z Mińska.
 
Program
 
CDU/CSU w swoim programie wyborczym:
Nazywa działania Rosji na Ukrainie agresją
Apeluje do Rosji o trwałe przestrzeganie Porozumienia z Mińska
Nie używa natomiast w ogóle określenia „sankcje” wobec Rosji
Oznajmia, że prowadzi z Rosją dialog
 
CSU
 
Kontekst
 
CSU, rządząca w Bawarii, zawsze podkreślała swoje ambicje do prowadzenia przez land aktywnej polityki zagranicznej. 
Obecny przewodniczący partii i premier Bawarii, Horst Seehofer odwiedził Moskwę w 2016 jak i 2017 roku i apelował o łagodzenie polityki wobec Rosji. Chciał w ten sposób pozyskać bawarskich rolników, którzy twierdzą, że rosyjskie kontrsankcje uderzają w ich interesy. Przyjazny Rosji ton ma na celu także zjednanie sobie Niemców pochodzenia rosyjskiego, mieszkających w Bawarii.  
CSU, startując w wyborach tradycyjnie wspólnie z CDU i mająca z nią wspólny program, twardo odnoszący się do Rosji, w swoim własnym programie dla Bawarii lawiruje pomiędzy obydwoma pozycjami
 
Program

Odniesienia CSU do Rosji w programie wyborczym są w związku z tym pewną środkową pomiędzy twardym a łagodnym kursem. Partia ta:
Proponuje sformułowania planu znoszenia sankcji i opowiada się za elastycznym ich znoszeniu i przy stopniowym realizowaniu porozumienia z Mińska
Przypisuje Niemcom szczególną rolę pośrednika w kontynuowaniu dialogu z Rosją.

 
SPD
 
Kontekst
 
W SPD nie ma jednej linii odnośnie polityki wobec Rosji. Część jej członków i czołowych polityków jest bardzo krytyczna wobec Rosji, inni jej sprzyjają i dążą do łagodzenia tonu wobec Moskwy.
Zwłaszcza kwestia sankcji gospodarczych dzieli członków partii. Część z nich, inspirowana przez lobby gospodarcze, wprost nawołuje do ich łagodzenia.
SPD powołuje się na tradycję odprężenia w polityce wschodniej, stosowaną przez kanclerza Willego Brandta.

Program
 
W swoim programie SPD uważa, że:
Europa, Rosja i Chiny wspólnie ponoszą odpowiedzialność za pokój na świecie i walkę przeciw międzynarodowemu terroryzmowi. Jednocześnie w dalszych akapitach stwierdza, że obecne wyzwania na świecie są zbyt duże, aby Europa i USA mogły im sprostać samodzielnie. Jako jedno z  tych wyzwań wymienia przy tym politykę wobec Rosji.
Relacje z Rosją są obciążone jej zachowaniem we Wschodniej Ukrainie i sprzeczną z prawem międzynarodowym aneksją Krymu. Mimo tego pokój i bezpieczeństwo w Europie nie są możliwe przeciwko czy bez Rosji. Stąd konieczna jest deeskalacja, powrót do politycznego dialogu i zróżnicowane użycie mechanizmów sankcji. Pomimo tego, że polityczny proces we Wschodniej Ukrainie nie doprowadza do sukcesu, partia przy nim obstaje. 
Sankcje mogą być stopniowo znoszone jedynie w przypadku wdrażania porozumień mińskich.
Należy wzmacniać politykę odprężenia. 
 
Bündnis 90/ Die Grünen
 
Kontekst

Wielu czołowych polityków Zielonych od początku trwania kryzysu rosyjsko-ukraińskiego opowiadało się za twardym kursem wobec Rosji i wspierało Ukrainę.
Jednocześnie Zieloni tradycyjnie są orędownikami przestrzegania praw człowieka i wolności, stąd działania wewnątrzpolityczne Rosji zawsze spotykały się z ich krytyką.

Program

W swoim Programie Zieloni używają wobec Rosji mocnych słów:
Stwierdzają, że prezydent Putin poprzez sprzeczną z prawem międzynarodowym aneksję Krymu, zbrojnymi działaniami na Wschodniej Ukrainie i brutalne militarne włączenie się w konflikt po stronie Assada przyczynił się do olbrzymiego zaostrzenia międzynarodowych napięć. 
Politykę Putina nazywają ponad to agresywną polityką mocarstwową.
Zauważają, że w Rosji (podobnie jak w Chinach, Egipcie czy Turcji) zachodzi gorzka rzeczywistość ograniczenia wolności słowa i praworządności. Stąd postulują  stworzenia stanowiska referenta ds. praw człowieka we wszystkich niemieckich ambasadach. Zauważają, że praca organizacji pozarządowych i ruchów demokratycznych coraz częściej jest blokowana przez stronę rządu danego kraju. Odnosi się to także do działań niemieckich fundacji politycznych i ich wspierania partnerów na miejscu.
Optują za pozostawieniem obecnie sankcji w ich formie.
W kontekście postulatu, że NATO powinno otwierać się też na strony trzecie, opowiadają się jednocześnie za prowadzeniem dialogu Sojuszu z Rosją.
 
FDP

Kontekst
 
Liberałowie zwykle ostro wypowiadali się o rosyjskiej polityce.
Lider partii wypowiedział się tymczasem w sierpniu za możliwością łagodzenia sankcji i stwierdził:  „Aby podjąć temat tabu: Obawiam się, że na razie trzeba uznać Krym jako trwałe prowizorium” (czytaj więcej o samej wypowiedzi i reakcjach na nią >>>

Program

W swoim programie liberałowie ostro oceniają rosyjską politykę:
Domagają się od Rosji natychmiastowego zaprzestania łamiącej prawo międzynarodowe okupacji Krymu oraz wojny we Wschodniej Ukrainie. 
Z troską obserwują tłamszenie opozycji i społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i chcą jasnego nazywania i osądzania tych działań jako łamania praw człowieka.
Dopóki prezydent Putin będzie kontynuował swoją politykę interwencjonizmu należy kontynuować sankcje wobec Rosji i nieprzyjmować ponownie Rosji do G8. W przypadku dalszej eskalacji konfliktu sankcje należy zaostrzyć. Jeśli zaś rosyjski rząd będzie wykonywał konkretne kroku na rzecz łagodzenia działań, sankcje mogą być łagodzone lub znoszone. 
Niemcy i UE są silnie powiązane z Rosją i zwłaszcza w obecnych trudnych czasach należy pozostawać w dialogu, który tworzy  zaufanie - czy to na płaszczyźnie politycznej, jaką jest OBWE czy Rada NATO-Rosja czy pozarządowej, tak, aby powrócić do partnerstwa z Rosją.
Popierając rozlokowanie oddziałów NATO na wschodniej flance, optują jednocześnie za prowadzeniem przez Sojusz dialogu z Rosją.
 
 
DIE LINKE
 
Kontekst

Lewica tradycyjnie nastawiona jest prorosyjsko.
Od początku była przeciwna sankcjom i nawoływała do ich zniesienia.
Jednocześnie Lewica zawsze krytycznie oceniała NATO, stąd także rozlokowywanie oddziałów Sojuszu na wschodniej flance postrzegała negatywnie.
 
Program

Lewica kontynuuj swój prorosyjski ton w programie, stwierdzając:
Przemieszczenie oddziałów NATO na granicę z Rosją zagrażają pokojowi.
Zamiast sankcji chcą wprowadzić politykę pokoju i odprężenia.
Potencjalne wejście takich krajów jak Ukraina czy Gruzja do NATO zaostrzyłoby relacje z Rosją.
Polityka konfrontacji z Rosją jest fatalna, po obu stronach dominuje dyplomatyczne i militarne zbrojenie, tymczasem rekomendowane jest rozbrojenie

AFD
 
Kontekst
 
AfD od momentu powstania sprzyja Rosji, a jej działacze cenią sobie kontakty posiadane w Rosji. Przykładowo w lutym 2017 odbyło się spotkanie przedstawicieli AfD i posłów do Dumy bliskich prezydentowi Putinowi
Istnieją także domniemania, że partia dostaje z Rosji pieniądze
 
Program
 
AfD opowiada się za
zniesieniem sankcji wobec Rosji
wzmocnieniem współpracy gospodarczej z Rosją
włączenie Rosji w ogólną strukturę polityki bezpieczeństwa – bez naruszenia jednak przez to interesów Niemiec lub sojuszników

Współpraca: Sebastian Witte
Zapisz się do newslettera
Newsletter