Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Rada UE przyjęła Konkluzje na temat wolontariatu rekomendowane przez ISP


3 października Rada UE przyjęła Konkluzje na temat roli wolontariatu w polityce społecznej. Ich przygotowanie przez polską prezydencję było rekomendowane oraz wspierane przez ISP.

Konkluzje Rady UE to dokument, który wskazuje na najważniejsze aktualne fakty oraz pożądane kierunki rozwoju unijnych polityk w obszarze tematycznym, którego dotyczy. Konkluzje na temat wolontariatu podkreślają znaczenie wolontariatu w różnych dziedzinach życia, wymieniają przeszkody, na jakie natyka się rozwój wolontariatu w Europie oraz proponują rozwiązania, jak należy go wspierać. Zawierają więc analizę bieżącej sytuacji oraz rekomendacje dla instytucji unijnych i państw członkowskich. Impulsem do przyjęcia Konkluzji przez unijnych ministrów był trwający przez cały 2011 Europejski Rok Wolontariatu Propagujący Aktywność Obywatelską.

Instytut Spraw Publicznych z radością wita przyjęcie dokumentu. Jak pisaliśmy w ekspertyzie napisanej dla MSZ, rekomendując podjęcie prac nad przygotowaniem Konkluzji: „uchwalenie takiego dokumentu zawsze pozytywnie wpływa na wizerunek danego kraju stojącego na czele Unii i zalicza się do konkretnych, ważnych osiągnięć prezydencji.” Samo podjęcie przez Polskę tematu wolontariatu, właśnie przez przygotowanie Konkluzji, jak wskazywał ISP, może doprowadzić do zaprezentowania się przez Polskę z pozytywnej strony jako kraju, któremu zależy na przyszłości Unii i jej rozwoju, a nie tylko na własnym interesie. Może też przynieść bezpośrednie korzyści Polsce. Wolontariat odgrywa bowiem ważną rolę we współtworzeniu wielu polityk unijnych oraz sprzyja rozwiązywaniu kluczowych wyzwań, przed jakimi staje obecnie Polska i Unia Europejska.

Cieszymy się, że w tekście Konkluzji znalazło się wiele sformułowań, na które wskazywaliśmy jako istotne w kontekście europejskiego wymiaru wolontariatu zarówno w ekspertyzie jak i podczas prac grupy opracowującej wstępny tekst dokumentu. Ekspert ISP regularnie brał udział w spotkaniach tego gremium. Także w dalszych etapach prac nad Konkluzjami kolejne ich wersje były konsultowane z ISP. W czerwcu dyskutowaliśmy o tekście w gronie ekspertów w Brukseli, podczas spotkania organizacji pozarządowych aktywnych w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego w Komisji Europejskiej. O rekomendacjach ISP mówiliśmy również podczas konferencji poświęconej polskiej prezydencji w Warszawie oraz konferencji na temat wolontariatu w Bydgoszczy.


Jak powstawały Konkluzje? Przeczytaj komentarz ISP!

Co zawierają Konkluzje i co w Unii aktualnie dzieje się wokół wolontariatu opisujemy w komentarzu.

Więcej na temat działań ISP w obszarze badania wolontariatu


Publikacje ISP poświęcone tematyce wolontariatu:

Europejskie Partnerstwo dla Wolontariatu
Wolontariat w kulturze
Młody, bogaty, wykształcony, religijny - mit polskiego wolontariusza (CBOS, ISP, DPP MPiPS)
Aktywność społeczna Polaków - poziom zaangażowania i motywacje (CBOS, ISP, DPP MPiPS)
Oblicza wolontariatu
Oblicza wolontariatu, 23 numer kwartalnika Trzeci Sektor
Gdzie ten wolontariat w Prezydencji?
Jak pomóc bezinteresownej pomocy?
Wolontariusze w starszym wieku, łączcie się…
Czy wolontariat może pomóc w budowaniu bezpiecznej Europy?
Spory wokół Polskiej propozycji wolontariatu w UE
Zapisz się do newslettera
Newsletter