Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców


Ponad połowa badanych Polek i Polaków uważa, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, polski rząd powinien przyjąć uchodźców z tego kraju.

W badaniu zakończonym dokładnie w przeddzień rosyjskiego ataku na Ukrainę z takim stwierdzeniem zgodziła się wyraźna większość ankietowanych (56%), a przeciwko był jedynie co piąty respondent (22%). Co istotne, przyjęcie uchodźców popierają zwolennicy wszystkich głównych sił politycznych w Polsce. Za przyjęciem uchodźców jest 56% zwolenników PiS (20% jest przeciw), a nawet 53% wyborców Konfederacji (36% przeciwników). Najsilniej za zapewnieniem schronienia uchodźcom z Ukrainy opowiadają się zwolennicy opozycji, w tym 81% sympatyków Koalicji Obywatelskiej, 75% wyborców Lewicy oraz 70% wyborców Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i 59% zwolenników Koalicji Polskiej (PSL). Jedynie niewielkie (od 10 do 18%) odsetki zwolenników partii opozycyjnych są przeciwne przyjmowaniu uchodźców. 

Badanie pokazuje, że polskie społeczeństwo jest otwarte na ukraińskich uchodźców, niezależnie od polaryzacji politycznej. To bardzo mocny sygnał. Po rosyjskim ataku odsetki te są z pewnością jeszcze wyższe, niż pokazało nasze badanie,

komentuje wyniki dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. 

Według sondażu podobne poparcie deklaruje 41% Niemców, kiedy 38% jest przyjmowaniu Ukraińców przez ich Niemcy przeciwnych.

Bliskość Ukrainy, związki kulturowe z tym krajem, dostrzegane zagrożenie ze strony Rosji oraz przebywanie na terenie Polski zdecydowanie ponad miliona ukraińskich migrantów zarobkowych powoduje, że w tym wypadku otwartość Polaków na uchodźców jest zdecydowanie większa niż Niemców,


dodaje dr Agnieszka Łada-Konefał, wicedyrektorka Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Badania zostały przeprowadzone w ramach cyklu Barometr Polska-Niemcy na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych, Deutsches Polen-Institut, Fundacji Konrada Adenauera i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej metodą CAWI (za pomocą panelu internetowego) na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców w wieku 18-75 lat przez KANTAR PUBLIC w dniach od 14 lutego do 22 lutego 2022 roku, a zatem bezpośrednio przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.


Komentarzy udzielają:
Dr Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu, Instytut Spraw Publicznych, jacek.kucharczyk@isp.org.pl,
Dr Agnieszka Łada-Konefał, Wicedyrektor, Deutsches Polen-Institut, lada@dpi-da.de, 
Tel. +48 604 828 240

Pobierz press release: Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców
 

press_release Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców

Zapisz się do newslettera
Newsletter