„Pętla wokół rolnictwa" - spotkanie z dziennikarzami
Zrównoważony rozwój i polityka klimatyczna

„Pętla wokół rolnictwa" - spotkanie z dziennikarzami


14 marca br. w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych odbyło się spotkanie dla dziennikarzy „Pętla wokół rolnictwa” poświęcone tematom rolnictwa i produkcji żywności. 

 
W ostatnich dekadach rolnictwo zniknęło z horyzontu zainteresowań polskiego społeczeństwa, w tym mediów. Protesty rolników oraz zamieszanie medialne wokół nich pokazały, pokazują, jak ważne jest rozwijanie wiedzy i budowanie społecznej świadomości na temat tego strategicznego dla naszego bezpieczeństwa sektora, jego sytuacji i problemów.
 
Potrzebujemy w Polsce szerokiej debaty publicznej na ten temat - analogicznej do tej, która od kilku lat rozwija się na temat energetyki.  Dlatego z myślą o dziennikarzach i dziennikarkach spotkanie poświęciliśmy dwóch głównym tematom:
- dezinformacji wokół protestów rolników,
- otoczeniu instytucjonalnemu rolnictwa i wdrażaniu wspólnej polityki rolnej. 
 
Rozmawialiśmy także o potrzebach dziennikarzy związanych z podejmowaniem tych tematów. 
 
Spotkanie poprowadziły:
 
Anna Mierzyńska, analityczka mediów społecznościowych, która przygotowała briefing na temat dezinformacji w sieci wokół protestów rolników 
oraz 
Justyna Zwolińska z Koalicji Żywa Ziemia, która zaprezentowała otoczenie instytucjonalne i organizacyjne funkcjonowania sektora rolno-spożywczego na poziomie europejskim i polskim.
 
Na bazie spotkania powstał m.in. artykuł Daniela Petryczkiewicza, w którym analizuje rosyjsko-dezinformacyjny kontekst protestów

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter