Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznana


Danuta Przywara, prezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, odebrała wczoraj Nagrodę im. Jerzego Zimowskiego przyznawaną przez Instytut Spraw Publicznych.

Nagroda wręczana jest od 2008 r. za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców. W 2013 r. ISP wręczył nagrodę po raz szósty.

Laureatka od wielu lat działa na rzecz obrony praw człowieka, intensywnie współpracuje z organizacjami i działaczami praw człowieka w Rosji i w innych państwach postradzieckich.  Związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka  od początku jej istnienia, najpierw jako członkini  jej komitetu fundatorów, następnie jako sekretarz zarządu,  wiceprezes, a od 2008 – prezes. Współzałożycielka i członkini działającego w podziemiu Komitetu Helsińskiego w Polsce oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Znakomita obrończyni praw człowieka i organizatorka działań Fundacji, pomysłodawczyni programów realizowanych w Fundacji, szczególnie mocno związana z organizacjami i działaczami praw człowieka w Rosji i innych państwach postradzieckich (…) Osobowość znana i uznana w środowisku organizacji pozarządowych. Twardo broniąca niezależności organizacji watchdogowych, tych, które „władzy patrzą na ręce " – czytamy w uzasadnieniu Kapituły.


Przyjaciele i współpracownicy o Danucie Przywarze.

Jerzy Zimowski (1945-2007) był prawnikiem, działaczem „S”, wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1990-1996 i wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych.


 
Zapisz się do newslettera
Newsletter