Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego Andrzej Raczko gościem ISP


O reformowaniu strefy euro i polskim w niej uczestnictwie dyskutowali  w ISP przedstawiciele polskich think tanków. Gościem spotkania był Andrzej Raczko, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Andrzej Raczko zaprezentował zebranym przewidywany bilans zysków i wyzwań związanych z przejściem w Polsce ze złotego na euro. Podkreślił, że wejście do strefy euro będzie dla Polski opłacalne, ale aby te profity były możliwe, konieczne jest przeprowadzenie w Polsce niezbędnych reform. Uczestnicy spotkania rozmawiali w tym kontekście o nowych uwarunkowaniach dla polityki pieniężnej oraz perspektywach i skutkach przebywania Polski w mechanizmie kursowym ERM2. Zastanawiali się także, jakie stanowisko wobec polskich przygotowań zajmować będą instytucje unijne. Zgadzano się, że dużym sprzymierzeńcem Polski w wypracowywaniu sobie jej stabilnej i mocnej roli w Unii Europejskiej jest Parlament Europejski.
Konkluzją spotkania było podkreślenie faktu, że wejście Polski do strefy euro z pewnością będzie niosło za sobą wiele korzyści, ale pierwszym krokiem, który musi zostać wykonany jest odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych reform, a równolegle – prowadzenie debaty merytorycznej ze społeczeństwem.
Spotkanie z Andrzejem Raczko było kolejnym z cyklu spotkań think tanków, które zainaugurowano przy okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.

Temat wyzwań związanych z polskim wstępowaniem do strefy euro ISP poruszy już niebawem – podczas konferencji pt. „Polska droga do euro” organizowanej 19 kwietnia  w Senacie RP. Wystąpienie wprowadzające wygłosi wicepremier i minister finansów, Jacek Rostowski. Więcej na ten temat >>>


Czytaj także: Agnieszka Łada, Slogany czy konkrety? Polsko-niemieckie partnerstwo na rzecz wejścia Polski do strefy euro
Zapisz się do newslettera
Newsletter