Sygnaliści – osoby ujawniające naruszenia prawa w swoich miejscach pracy – odgrywają bardzo ważną rolę dla interesu publicznego. Jednak odwaga mówienia o nieprawidłowościach ma swoją cenę. Sygnaliści doświadczają wielu trudnych sytuacji, w tym represji ze strony pracodawców. Dlatego o konieczności wprowadzenia skutecznej ochrony osób zgłaszających nadużycia mówi się w Polsce od lat. 

Unijna dyrektywa o ochronie sygnalistów 2019/1937 stworzyła ramy dla ochrony osób informujących o naruszeniach prawa w państwach członkowskich. W Polsce do teraz nie udało się jednak wdrożyć jej przepisów, a opóźnienie przekroczyło już 2 lata. Trwają intensywne prace nad opracowaniem polskiego prawa chroniącego sygnalistów. Rząd śpieszy się z przyjęciem ustawy ze względu na kary, jakie grożą Polsce za dalsze niewypełnianie zobowiązań dyrektywy.

Chcemy zaprosić Państwa do rozmowy o tym, czego możemy się spodziewać po projektowanej ustawie, jakie są największe problemy sygnalistów w Polsce i jak regulacja wpłynie na sposoby działania organizacji, firm i instytucji w Polsce.

12:00 Powitanie gości i wprowadzenie

Aleksandra Kobylińska – Instytut Spraw Publicznych

12:15 Debata: Jak chronić sygnalistów w Polsce

Uczestniczki i uczestnicy debaty:
•    dr Anna Hlebicka-Józefowicz – Partner Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
•    dr hab. Grzegorz Makowski, prof. SGH – Ekspert Forum Idei Fundacji Batorego
•    Marcin Stanecki – Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Prosimy o rejestrację za pomocą formularza online do 3 kwietnia 2024 r. Link do udziału w spotkaniu prześlemy na podany w rejestracji adres email.




Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, www.aktywniobywatele.org.pl

 

Ujawnianie nadużyć w miejscach pracy. Jak chronić sygnalistów w Polsce

Formularz był aktywny do 2024-04-03 23:59.
Zapisz się do newslettera
Newsletter