Rok publikacji: 2024
Konstytucjonalizm i Kultura Prawna

Co dalej z ochroną sygnalistów w Polsce

Pobierz publikację:
  • Postulaty wprowadzenia ochrony sygnalistów, czyli osób informujących o nadużyciach w swoim otoczeniu zawodowym, są w Polsce zgłaszane od wielu lat przez organizacje obywatelskie zajmujące się przeciwdziałaniem korupcji i ochroną praworządności.
     
  • Unijna dyrektywa o ochronie sygnalistów 2019/1937 stworzyła bardzo dobre ramy dla ochrony osób informujących o naruszeniach prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej, jednak Polska jest już ponad dwa lata spóźniona z wdrożeniem tej dyrektywy.
     
  • Trwają prace nad ustawą gwarantującą ochronę sygnalistów w Polsce. Proponowany zakres przepisów jest jednak niewystarczający do skutecznego zabezpieczenia osób informujących o naruszeniach prawa.
     
  • Najważniejsze jest poszerzenie zakresu przedmiotowego ustawy o sygnalistach, to znaczy katalogu sytuacji, w których sygnalizowanie nieprawidłowości jest objęte ochroną. Bez tego ochrona sygnalistów w Polsce będzie niekompletna.
     
  • W aktualnym rządowym projekcie ustawy przewidziano wyłączenie ochrony sygnalistów działających w obszarze informacji niejawnych. Nie będzie to sprzyjało zwalczaniu nadużyć w sprawach ważnych dla interesu publicznego.
     
  • Z uwagi na przeważające wśród Polek i Polaków od lat stereotypy i błędne wyobrażenia o roli sygnalisty konieczne są szerokie działania na rzecz zwiększenia świadomości społecznej o zgłaszaniu nieprawidłowości.

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter