Wydarzenia
wrzesień 29 11:00

Seminarium: Populiści i demagodzy. Czym nas uwodzą/zwodzą?

Miejsce:
NOWY TEATR, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
Populiści, demagodzy, manipulatorzy. Kim są politycy, którzy schlebiają swoim wyborcom odwołując się do ich pierwotnych lęków i niespełnionych oczekiwań?


Czy popularność populizmu w Polsce, a także w innych krajach europejskich, mówi więcej o naszej kondycji jako obywateli, czy o wyrachowaniu polityków, zbijających kapitał polityczny na antagonizowaniu różnych grup społecznych i sprowadzaniu wielowymiarowej rzeczywistości do czarno-białych skrajności?

Jakie są przyczyny i ostatnie przemiany dotyczące wzrostu znaczenia ruchów populistycznych w Europie? Czy wiążą się one z występowaniem konfliktu wartości czy są raczej wynikiem kryzysu społeczno-gospodarczego i pogłębiających się w Unii Europejskiej nierówności?

Co sprawia, że dajemy się uwodzić populistom i bezkrytycznie łapiemy się na ich chwytliwe hasła i szkodliwe fantasmagorie? Czy naprawdę satysfakcjonuje nas tworzony przez populistów scenariusz, w którym rozpisano już wszystkie role: my-oni, sprawcy-ofiary, winni-niewinni, bohaterowie-zdrajcy?

Populiści twierdzą, że mają moc uzdrowicielską – jak przekonać wyborców, że to, co wydaje się lekiem na wszystkie problemy nękające Europę, w rzeczywistości może być trucizną?

W obliczu wzrostu w Europie popularności polityków, którzy stosują populistyczną retorykę, zapraszamy do udziału w międzynarodowym seminarium z udziałem znawców tematu z Polski, Niemiec, Austrii, Węgier i Rosji.

Podczas zaplanowanych dwóch dyskusji panelowych skupimy się na następujących zagadnieniach:


• Jak wzrost popularności populizmu usytuować w szerszym kontekście wydarzeń zachodzących w Unii Europejskiej – czy można tutaj wskazać jakieś wspólne elementy?

• Czy obecna sytuacja stanowi jakieś zagrożenie dla wspólnych europejskich wartości?

• Jaką rolę w rozprzestrzenianiu się populizmu pełnią napięcia i czynniki zewnętrzne (w tym wpływ krajów spoza UE - Rosji, USA, itd.)?

• Jakie konkretne rozwiązania w obecnej sytuacji może zaproponować społeczeństwo obywatelskie? Jakich innego rodzaju działań potrzebujemy, by przeciwdziałać zidentyfikowanym trendom?

W seminarium udział wezmą:


Panel I: Wzrost populizmu jako odpowiedź na kryzys społeczno-gospodarczy

Tomáš Jungwirth, analityk, Association for International Affairs, Praga
Dr Barbara Tóth, dziennikarka, FALTER Magazine, Austria
Dr hab. Joanna Tyrowicz, FAME/GRAPE, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego, doradczyni w Narodowym Banku Polskim
Jacek Żakowski, publicysta tygodnika Polityka i Gazety Wyborczej

Prowadzenia: Dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych

Panel II: Wzrost populizmu jako wynik zderzenia kultur/wartości i następstwo zachodzących w Europie procesów politycznych

Bulcsú Hunyadi, politolog, Political Capital Institute, Węgry
Dr Marcel Lewandowsky, analityk, Helmut Schmidt University Hamburg, Niemcy
Anton Shekhovtsov, stypendysta, Institute for Human Sciences, Austria
Dr Anna Materska-Sosnowska, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski

Prowadzenie: Anna Dryjańska, publicystka NaTemat.pl i Wysokich Obcasów

Seminarium jest organizowane wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych, Fundację im. F. Eberta oraz EU-Russia Civil Society Forum

Seminarium odbędzie się w jęz. polskim i angielskim.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Przewidziano poczęstunek.

Strona wydarzenia na FB

Zapisz się do newslettera
Newsletter