Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O badaniu CBOS-ISP w Studiach wyborczych


Wyniki wspólnego projektu badawczego Centrum Badania Opinii Społecznej i Instytutu Spraw Publicznych przedstawiają w artykule zamieszczonym w  najnowszym numerze „Studiów wyborczych” Beata Roguska (CBOS) i Jarosław Zbieranek (ISP). Ustalenia są szczególnie istotne w kontekście planowanych na jesień prac Sejmu RP nad dalszą reformą procedur wyborczych.
 

 
Krótko przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku Instytut Spraw Publicznych i Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziły badania dotyczące wiedzy i opinii Polaków o systemie wyborczym, procedurach głosowania oraz mechanizmach kampanii wyborczych. Obejmowało ono tematy: jednomandatowych okręgów wyborczych, kwot płci na listach wyborczych, głosowania korespondencyjnego, głosowania przez pełnomocnika i źródeł informacji na temat kandydatów wykorzystywanych przez wyborców. Badanie wykazało, że wiedza o nowych instytucjach prawa wyborczego jest bardzo niska. Przyczyną tego mógł być ograniczony czas na akcje informacyjne o zmianach w prawie wyborczym, nowe  przepisy wprowadzono bowiem kilka miesięcy przed wyborami. Znaczna część respondentów twierdziła, że nie posiada żadnej wiedzy na temat kwot płci na list wyborczych, głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.
Badanie wykazało również, że jednomandatowe okręgi wyborcze są dobrze oceniane przez wyborców. Większość badanych ceni sobie to rozwiązanie ze względu na prostotę i fakt, że wygrywa najlepszy kandydat w okręgu. Najważniejszym źródłem informacji na temat wyborów są programy telewizyjne, z wyjątkiem młodych wyborców, którzy informacji o polityce szukają głównie w Internecie.



   
Zapisz się do newslettera
Newsletter