JEŚLI: 
Interesujesz się sytuacją polityczną w kraju oraz sprawami publicznymi w Twojej okolicy?

Zależy Ci na tym, by w życiu publicznym dominowały zasady uczciwości, jawności oraz równości?

Chcesz zdobyć lub poszerzyć wiedzę dotyczącą zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej oraz możliwości zgłaszania nieprawidłowości w tym zakresie do podmiotów administracji wyborczej?

Interesujesz się dziennikarstwem śledczym lub kontrolą władz publicznych i chcesz poszerzyć swoje kompetencje w tym obszarze?

Zapraszamy do udziału w szkoleniu, skierowanym do osób zainteresowanych monitorowaniem przebiegu kampanii wyborczych w Polsce w 2023 i 2024 roku! Jego uczestnicy i uczestniczki będą mogli lepiej poznać:


- wynikające z regulacji prawnych zasady dotyczące finansowania kampanii wyborczych - czyli kto ma prawo prowadzić agitację wyborczą i ją finansować oraz gdzie można poszukiwać informacji dotyczących tych zagadnień,

- rodzaje nieprawidłowości występujących w poprzednich kampaniach, polegające na wykorzystaniu zasobów publicznych do finansowania agitacji wyborczej, w tym w szczególności zasobów podmiotów państwowych lub kontrolowanych przez władze publiczne (jak przedsiębiorstwa państwowe lub komunalne, fundacje, itd.),

- metody identyfikacji ww. nieprawidłowości, w tym z wykorzystaniem narzędzi online,

- sposoby dokumentacji i raportowania zidentyfikowanych nieprawidłowości.

A to tylko część zagadnień, o których będzie mowa. W trakcie szkolenia położymy szczególny nacisk na przekazanie osobom w nim uczestniczącym wiedzy i praktycznych umiejętności użytecznych w monitorowaniu kampanii wyborczych, jak również generalnie w ocenie procesów zachodzących w życiu publicznym.

UWAGA: obowiązuje rejestracja za pomocą FORMULARZA (będzie otwarty do wtorku 15 sierpnia br. do godz. 23.59).

Szkolenie odbędzie się w formie stacjonarnej w centrum Poznania. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 w piątek 25 sierpnia i zakończą ok. 17.30 w sobotę 26 sierpnia. Osobom, które dokonają rejestracji za pomocą FORMULARZA oraz otrzymają potwierdzenie o przyjęciu na szkolenie od jego organizatora, czyli od Instytutu Spraw Publicznych, zostaną pokryte koszty podróży oraz zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie. 

Do udziału w szkoleniu zapraszamy w pierwszej kolejności osoby z zachodniej, północnej i centralnej Polski, tzn. z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Dopuszczamy jednak także możliwość udziału wyjątkowo zmotywowanych osób z innych części kraju

Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku 15 sierpnia br. do godz. 23.59. Wszystkie zakwalifikowane do udziału osoby zostaną poinformowane o tym do czwartku 17 sierpnia br. do godz. 16.00. 

UWAGA: Prosimy o nie dokonywanie rezerwacji transportu przed otrzymaniem od organizatora informacji o przyjęciu na szkolenie. Wydatki poniesione bez wcześniejszej akceptacji ze strony ISP nie będą podlegały zwrotowi.

Zajęcia poprowadzą trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie analizy finansowania polityki, kontroli tej materii oraz identyfikowania nieprawidłowości w tym obszarze:

dr Tomasz Gąsior – doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca Akademii Kujawsko-Pomorskiej; współpracował m.in. z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE oraz z wydawnictwami samorządowymi, jak „Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota”, „Gazeta Samorządu i Administracji”; współpracuje z wydawnictwem C.H. BECK; zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje przede wszystkim na zagadnieniach prawa wyborczego, finansowania polityki w Polsce, kontroli w tym zakresie oraz samorządu terytorialnego; autor książek, publikacji i artykułów o tej tematyce. Prowadził szkolenia dla wielu organizacji pozarządowych oraz podmiotów zaangażowanych w szeroko rozumiany proces wyborczy.

dr Jarosław Kopeć - przez pond pięć lat pracował jako dziennikarz w Gazecie Wyborczej, gdzie był m.in. zaangażowany w serwisie BIQdata, zajmując się analizą i wizualizacją danych; współautor cyklu dziennikarskiego „Partia i Spółki”; wykłada programowanie, dziennikarstwo danowe i wizualizację danych na uczelniach publicznych i prywatnych; obronił doktorat na Wydziale “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Filip Pazderski - prawnik i socjolog po Uniwersytecie Warszawskim oraz European Master’s Degree in Human Rights and Democratisation (E.MA) w Wenecji; Starszy analityk oraz Dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego w ISP, gdzie specjalizuje się w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, edukacji obywatelskiej, partycypacji publicznej oraz jakości demokracji i instytucjach państwa prawa; był koordynatorem monitoringu przejrzystości finansowania wyborów samorządowych w Polsce w 2014 roku, współpracując z ponad 50 obserwatorami-wolontariuszami; wiceprezes europejskiej sieci organizacji obywatelskich European Civic Forum (ECF) oraz konsultant Rady Europy w dziedzinie edukacji i partycypacji obywatelskiej. 

Rejestracja na szkolenie dla obywatelskich obserwatorów wyborów (Poznań, 25-26 sierpnia 2023 r.)

Formularz był aktywny do 2023-08-15 23:59.
Zapisz się do newslettera
Newsletter