Wydarzenia
grudzień 08 11:00

Wyjście z kryzysu  na nowych zasadach? Perspektywa feministyczna w czasach pandemii

Chociaż pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, wiele można już powiedzieć o jej wpływie na zdrowie, gospodarkę i stosunki międzynarodowe. W coraz większej liczbie opracowań i raportów, ekspertki i eksperci oceniają obserwowane zmiany na rynku pracy, w edukacji czy szeroko rozumianej cyfryzacji. Wiele z tych badań wskazuje, że sytuacja pandemii i zamykanie szkół, czy miejsc pracy, nie tylko spowodowały nowe problemy, ale przede wszystkim uwydatniły te, które są nam dobrze znane. Pandemia na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat.

 
Walka z samą chorobą wciąż trwa, kraje dotknięte pandemią podjęły wiele działań w celu złagodzenia jej skutków. Przedstawiciele rządów promujących feministyczną politykę zagraniczną argumentują, że ten etap odbudowy społeczeństw powinien być postrzegany jako szansa na reformy, które wcześniej nie były możliwe, szansa na odpowiedź uwzględniającą perspektywę płci. 
 
•    Jak sprawić, by sytuacja wychodzenia z kryzysu stała się prawdziwą szansą na odbudowę społeczeństw na nowych zasadach? 
 
•    Jak kształtować programy odbudowy i inne polityki publiczne, aby zapewnić większą równość między kobietami i mężczyznami? 
 
•    Czy feministyczna polityka zagraniczna i doświadczenia zdobyte od czasu jej wprowadzenia mogą być odpowiedzią na aktualne wyzwania? 
 
Ambasada Szwecji i Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Ambasadą Francji serdecznie zapraszają na debatę, w której udział wezmą: 
 
Sofia Calltorp, ambasadorka równości płci & koordynatorka feministycznej polityki zagranicznej, Szwecja
 
Delphine O, ambasadorka i sekretarz generalna Generation Equality Forum (Beijing+25), Francja

Dr hab. Aneta Ostaszewska, Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci UW, stowarzyszenie FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej 
 
Moderacja: Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych  
 
Debata prowadzona będzie w języku polskim i angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym.
 
Prosimy o rejestrację za pomocą formularza on-line
 
 
Relacja na żywo z debaty na Facebooku: 
 
w języku polskim: 
 https://www.facebook.com/AmbasadaSzwecji
 
w języku angielskim: 
https://www.facebook.com/InstytutSprawPublicznychISP
 

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

“Beyond Us and Them”

Seria podkastów o radykalizacji w czasach polaryzacji społecznej
Zapisz się do newslettera
Newsletter