Wydarzenia
listopad 07 11:00

Układanka WARSZAWA. Czy dzieci mogą mieć wpływ na miasto? oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat Szyfr do walizki marzeń

Miejsce:
Klubokawiarnia „Stacja Muranów” ul. Gen. Andersa 13, Warszawa

Od aktywności  mieszkańców i otwartości władz zależy, jak będzie nam się żyło w naszym mieście, dzielnicy, osiedlu – w jakim stopniu  decyzje podejmowane przez władze będą uwzględniały rzeczywiste potrzeby mieszkańców.

Jednak  mieszkańcy to nie tylko osoby dorosłe. Jak zatem włączać we współdecydowanie dzieci i młodzież? 
O tym chcemy porozmawiać  w trakcie otwartej debaty dla mieszkańców oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Swoim  doświadczeniem podzielą się zaproszeni goście: 

-  Sławomir Sikora, dyrektor Społecznego Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej, 
-  Maja Brzozowska-Brywczyńska, ekspertka zajmująca się angażowaniem dzieci w tworzenie przestrzeni miejskiej,
-  Katarzyna Dąbrowska i Mariola Bartosiewicz,nauczycielki z Przedszkola nr 247,
-  Areta Wasilewska-Gregorowiczz Fundacji Rozwoju  Dzieci im. Komeńskiego

oraz oczywiście przedstawiciele młodego pokolenia:

- Ignacy Błotniak(lat 14) i FeliksGregorowicz (lat 11)
- Mateusz Wojcieszak, młody działacz społeczny, koordynator programu „Młodzi Głosują”  w Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

Dyskusję poprowadzi Aleksandra Pezda, dziennikarka radia TOK FM

O tym, jak warszawskie dzieci mogą już wpływać na miasto opowie Anna Petroff-Skiba  z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu M. St. Warszawy.

Młodszych mieszkańców w wieku 6-12 lat zapraszamy na ciekawą podróż po hasłem „Szyfr do walizki marzeń”. Podczas warsztatów połamiemy sobie język na trudnym słowie „partycypacja”  i wspólnie wyruszymy w ciekawą podróż ze specjalną walizką. Przed nami wiele ciekawych zadań. Czeka na nas Gigantyczna Skarbonka i Dziwny Świat. Ale to niespodzianka…

W czasie, gdy uczestnicy debaty będą dyskutować, dzieci wezmą sprawy w swoje ręce i wypracują własne propozycje dla miasta. Będzie to rozgrzewka dla młodego pokolenia  przed budżetem partycypacyjnym 2017. Pomysły z warsztatów od razu zaprezentujemy  uczestnikom debaty. Wspólnie zastanowimy się i doradzimy, co zrobić, żeby miasto uwzględniło je w swoich planach.

Warsztaty poprowadzi Ewa Ulrich-Załęska- psycholożka, terapeutka, trenerka, autorka programów wspierających wczesną edukację i umiejętności wychowawcze. Swoją wiedzą z zakresu wpływu odpowiednio dobranej zabawy na rozwój dziecka podzieliła się z czytelnikami w książce „Czupury i inne zabawy z wyobraźnią”.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Warszawy, w szczególności liczymy na udział rodziców, osób pracujących z dziećmi i młodzieżą ze szkół, przedszkoli, ośrodków kultury i organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy (M St. Warszawy) oraz samych zainteresowanych – tj. niepełnoletnich obywateli.


Zgłoszenia na warsztaty: malgorzata.koziarek@isp.org.pl
Zapisz się do newslettera
Newsletter