Skażona demokracja? Węgry Viktora Orbána w kontekście polskiej i europejskiej polityki. Dyskusja wokół książki Zsuzsanny Szelényi

Prelegenci:
Zsuzsanna Szelényi, prof. Radosław Markowski
Live online:
Tak
Miejsce:
Instytut Spraw Publicznych, ul. Szpitalna 5/22, Warszawa

Pod rządami Viktora Orbána Węgry stały się symbolem globalnego trendu odchodzenia od demokracji i budowania nowego rodzaju władzy opartej na niekwestionowanym przywództwie oraz odwołaniu się do “woli ludu”.

Od 2010 roku obserwujemy w tym kraju przemiany prawno-ustrojowe i polityczne, oddalające go od dotychczasowego porządku liberalno-demokratycznego. Jak do tego doszło w kraju, który jeszcze na początku lat 2000. mógł się wydawać wzorem transformacji polityczno-gospodarczej w regionie? Jakie okoliczności sprzyjały przejęciu po 2010 roku tak znaczącej kontroli nad wieloma różnymi obszarami życia publicznego przez obóz skupiony wokół Viktora Orbána? Do jakich taktyk i rozwiązań odwołał się w tym celu na przestrzeni ostatnich 12 lat? Jakie widać przy tym analogie z wydarzeniami polityczno-społecznymi w Polsce i czego możemy się w związku z tym jeszcze spodziewać w najbliższej przyszłości?

Nad takimi zagadnieniami podyskutujemy podczas debaty, która nie tylko pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy, jakie doprowadziły Węgry do obecnej sytuacji i osłabiły ich pozycję w Europie. Postaramy się też w jej trakcie odnieść przemiany w tym kraju do aktualnych wydarzeń w Polsce oraz Europie i zastanowić się nad tym, na co należy się jeszcze w Polsce przygotować oraz co można zrobić, by przeciwdziałać dalszemu pogłębianiu kryzysu demokracji nad Wisłą.

Podczas dyskusji Zsuzsanna Szelényi podzieli się obserwacjami przedstawionymi w jej najnowszej książce Tainted Democracy. Viktor Orbán and the Subversion of Hungary (Skażona demokracja. Viktor Orban i wywrócenie Węgier), która opowiada o rewolucyjnej drodze Węgier w kierunku autokracji pod przywództwem Viktora Orbána. W dyskusji weźmie udział również profesor Radosław Markowski, którego odniesie się do sytuacji na Węgrzech, porównując ją z aktualnymi trendami społeczno-politycznymi w Polsce.

O autorce prezentowanej książki:

Zsuzsanna Szelényi była jedną z pierwszych działaczek młodego węgierskiego ruchu Fidesz i posłanką węgierskiego parlamentu od 1990 roku. Kiedy partia pod przywództwem Viktora Orbána zaczęła zbaczać z liberalnego kursu, Szelényi opuściła Fidesz i wróciła do węgierskiej polityki dopiero w 2012 roku. Obecnie jest specjalistką do spraw polityki zagranicznej oraz dyrektorką programową Instytutu Demokracji na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim. Jej najnowsza książka „Skażona demokracja” to przedstawienie nie tylko historii dojścia Viktora Orbána do władzy, ale także poszczególnych etapów wprowadzania i umacniania autokratycznego reżimu w kraju. 

Uczestnicy debaty:
 
Zsuzsanna Szelényi (CEU Democracy Institute)
Prof. Radosław Markowski (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny)
 
Moderacja: Karolina Zbytniewska (EURACTIV.pl)

Link do rejestracji (u dołu artykułu)

Debata będzie prowadzona w języku angielskim.






 

Skażona demokracja? Węgry Viktora Orbána w kontekście polskiej i europejskiej polityki. Dyskusja wokół książki Zsuzsanny Szelényi.

Formularz był aktywny do 2023-03-08 23:59.
Zapisz się do newslettera
Newsletter