Debiutanci czy doświadczeni gracze? Efektywni, profesjonalni, wpływowi, czy outsiderzy, którzy nie umieją się przebić ze swoim stanowiskiem? Aktywni w Strasburgu i Brukseli czy zaangażowani w rozgrywki polityczne w kraju? Widoczni na forum Parlamentu Europejskiego czy trzymający się w cieniu europejskiej polityki? W mainstreamie grup politycznych czy w opozycji? Eurosceptycy czy euroentuzjaści? Skutecznie wykorzystujący nowe technologie do komunikacji z obywatelami, czy pozostający w „internetowym niebycie”?
Instytut Spraw Publicznych już po raz trzeci przyjrzał się aktywności polskich europosłów. Tym razem oceniliśmy ich pracę w związku z półmetkiem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego - we wtorek Jerzy Buzek przekaże pałeczkę przewodniczącego PE socjaliście Martinowi Schulzowi.
W naszej analizie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy polscy eurodeputowani potrafią skutecznie działać na europejskich salonach.
Podczas prezentacji poruszymy między innymi następujące kwestie:
• W jakim stopniu polscy posłowie angażują się w prace Parlamentu Europejskiego?
• Czy częściej są widywaniu na sali posiedzeń w Parlamencie czy na konferencjach prasowych w Polsce?
• Jakimi tematami zajmują się najczęściej?
• Na co mają wpływ, a gdzie ich rola jest marginalna?
Po raz pierwszy opowiemy też o aktywności europarlamentarzystów w Internecie. Przyjrzeliśmy się, czy posłowie potrafią skutecznie wykorzystywać nowe technologie do komunikowania się z obywatelami. Czy na ich stronach internetowych dominują tematy europejskie czy krajowe. W jaki sposób wykorzystują interaktywne narzędzia komunikacji - do dialogu z obywatelami, czy raczej do monologu.
• Ilu z pięćdziesięciu europosłów posiada strony internetowe?
• Kto regularnie twittuje?
• Jaki odsetek europosłów ma strony na facebooku?
• Ilu odpowiada na maile od obywateli?
Program
11.00 – Rozpoczęcie prezentacji
11.05 – I prezentacja – dr Melchior Szczepanik „Polacy w Parlamencie Europejskim – podsumowanie pierwszej połowy 7. Kadencji”
11.20 - II prezentacja – dr Agnieszka Łada, Małgorzata Fałkowska – Warska „Wykorzystanie interaktywnych narzędzi komunikacji do dialogu z obywatelami”
11.35 – pytania i odpowiedzi
Rejestracja na prezentację otwarta jest do 13 stycznia 2012 r.
Informacji o wydarzeniu udziela:
Łukasz Wenerski, lukasz.wenerski@isp.org.pl tel 22 556 42 68
Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Friedricha Eberta w Polsce
Program “Edukacja dla obywateli 2007–2013”.
Wsparcie dla organizacji aktywnych w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego