Wydarzenia
marzec 23 13:00

Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?

Miejsce:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Sala im. Władysława Bartoszewskiego, ul. Długa 23/25, Warszawa
Instytut Spraw Publicznych
oraz
Fundacja im. Friedricha Eberta 
zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu „Pytania o Europę”
 

 


Ochrona przed hejtem czy cenzura?

Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie? 

23 marca (piątek), godz. 13:00-15:00
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Sala im. Władysława Bartoszewskiego, ul. Długa 23/25, Warszawa


Rejestracja na debatę została zakończona
 
 
Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują.
 
Zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?
 
Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Pytania o Europę!
 
 
Spotkanie otworzą:
 
Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta 
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych
 
W dyskusji udział wezmą:
 
Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji
Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Larry Olomofe, były doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) do spraw zwalczania rasizmu i ksenofobii
 
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.
 
 
 
Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.
 

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter