Wydarzenia
grudzień 12 18:00

Nowi barbarzyńcy? 30. debata tischnerowska

Prelegenci:
Iwan Krastew, Marcin Król, Jacek Kucharczyk
Miejsce:
Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Nowi barbarzyńcy to barbarzyńcy jacy pojawili się wśród nas, czy też w nas samych. Nastąpiło definitywne zerwanie z tradycją, o którym pisała Hannah Arendt, co sprawia, że nastąpiło zerwanie ciągłości. W konsekwencji trzeba układać świat na nowo. To się zapewne uda, ale w okresie przejściowym możemy mieć do czynienia z bulwersującymi zachowaniami i zdarzeniami, nie wykluczając rewolucji. Próbujmy się na ten czas przygotować o ile to możliwe.
 

Wielka zmiana już trwa. Zmiany klimatyczne i ich przewidywane konsekwencje (od migracji aż po powszechną zmianę nawyków żywieniowych), zmiany polityczne (polaryzacja, konflikty zbrojne i ekonomiczne), cyfryzacja (kompletna zmiana wzorców pracy na horyzoncie), zmiany społeczne. 
 
Żyjemy w momencie  przełomu, nie wiemy dokąd zmierzamy  i czym ta zmiana się skończy. Co jest pewne, prawie wszystko to, co uważaliśmy kiedyś za oczywiste, przestało nim być. Czas na nowy konstrukt, nowe myślenie o świecie, nową wizję która nada sens i ogarnie wszystkie te zmiany.

Zerwaliśmy z tym, co stare,  ładem i prawdami „starego świata”, ale nie mamy pomysłu ani odpowiedzi, jak zbudować ten „nowy ład” w sensie również ideologiczno-filozoficznym. To  bardzo niebezpieczne w obliczu wszelkich kryzysów, już teraz globalnych, przed którymi stoimy.

W sensie politycznym -  myśl liberalna jest całkowicie wyjałowiona intelektualnie. Nie chwyta zachodzących wokół zmian i wyzwań  i nie daje na nie  odpowiedzi. Tę lukę wykorzystują „nowi barbarzyńcy”. Płyną na fali zmian i  odpowiadają na doraźne problemy, a dzięki temu zyskują władzę. 

Więc w tym momencie zmiany, potrzebujemy filozoficznego wysiłku kładącego podwaliny pod spójną myśl, która uwzględni i odpowie na ewolucję i problemy współczesnego świata. Uwzględni też  te wartości, o których zapominają „nowi barbarzyńcy” - wolności, praw człowieka i otwartego społeczeństwa.

O tym wszystkim dyskutować będą:

IWAN KRASTEW Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu
MARCIN KRÓL Uniwersytet Warszawski

debatę poprowadzi
JACEK KUCHARCZYK Instytut Spraw Publicznych


Klauzula informacyjna RODO


 

Formularz rejestracji na wydarzenie: Nowi barbarzyńcy? 30. debata tischnerowska

Formularz jest aktywny do 2019-12-10 23:59.
* - pole wymagane

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Niemcy w zbliżeniu

Opisujemy fakty, komentujemy decyzje, tłumaczymy zawiłości niemieckiej polityki #niemcywzblizeniu
Zapisz się do newslettera
Newsletter