Wydarzenia
grudzień 12 18:00

Nowi barbarzyńcy? 30. debata tischnerowska

Prelegenci:
Iwan Krastew, Marcin Król, Jacek Kucharczyk
Miejsce:
Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa


Ważna informacja - z powodu chroby Ivana Krastewa odwołujemy dzisiejszą debatę tischnerowską. 30. debata odbędzie się w późniejszym terminie.

========================================================================================================================

Wielka zmiana już trwa. Zmiany klimatyczne i ich przewidywane konsekwencje (od migracji aż po powszechną zmianę nawyków żywieniowych), zmiany polityczne (polaryzacja, konflikty zbrojne i ekonomiczne), cyfryzacja (kompletna zmiana wzorców pracy na horyzoncie), zmiany społeczne. 
 
Żyjemy w momencie  przełomu, nie wiemy dokąd zmierzamy  i czym ta zmiana się skończy. Co jest pewne, prawie wszystko to, co uważaliśmy kiedyś za oczywiste, przestało nim być. Czas na nowy konstrukt, nowe myślenie o świecie, nową wizję która nada sens i ogarnie wszystkie te zmiany.

Zerwaliśmy z tym, co stare,  ładem i prawdami „starego świata”, ale nie mamy pomysłu ani odpowiedzi, jak zbudować ten „nowy ład” w sensie również ideologiczno-filozoficznym. To  bardzo niebezpieczne w obliczu wszelkich kryzysów, już teraz globalnych, przed którymi stoimy.

W sensie politycznym -  myśl liberalna jest całkowicie wyjałowiona intelektualnie. Nie chwyta zachodzących wokół zmian i wyzwań  i nie daje na nie  odpowiedzi. Tę lukę wykorzystują „nowi barbarzyńcy”. Płyną na fali zmian i  odpowiadają na doraźne problemy, a dzięki temu zyskują władzę. 

Więc w tym momencie zmiany, potrzebujemy filozoficznego wysiłku kładącego podwaliny pod spójną myśl, która uwzględni i odpowie na ewolucję i problemy współczesnego świata. Uwzględni też  te wartości, o których zapominają „nowi barbarzyńcy” - wolności, praw człowieka i otwartego społeczeństwa.
Klauzula informacyjna RODO


 

Formularz rejestracji na wydarzenie: Nowi barbarzyńcy? 30. debata tischnerowska

Formularz był aktywny do 2019-12-11 23:59.

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter