Instytut Spraw Publicznych
oraz
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
zapraszają na prezentację
Nieznany i daleki -
Polacy o Parlamencie Europejskim
Środa 30 października 2013 r. godz. 10.30-11.30
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce,
ul. Jasna 14/16a
Już w maju 2014 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego – trzecie, w których wezmą udział Polacy. Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Spraw Publicznych większość z nas nie wie jednak, że możemy wybierać posłów do PE. Znajomość obecnych deputowanych jest niewielka, zaś zainteresowanie wyborami nikłe. Okazuje się, że w przypadku Polaków ogólne zadowolenie z członkostwa w UE nie przekłada się zupełnie na wiedzę na tematy europejskie.
Co zrobić, aby po raz kolejny frekwencja wyborcza w Polsce nie była jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej? Jakie tematy związane z integracją europejską wydają się Polakom ważne? Jakie rozwiązania (głosowanie internetowe, wspólna europejska lista kandydatów) mogą przyciągnąć wyborców? To pytania, jakie również postawiono w badaniu. Zostało ono pogłębione dzięki dyskusjom grupowym z Polakami, przeprowadzonymi przez ISP.
Przebieg spotkania
Powitanie
dr Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w PolscePrezentacja wyników badań
Marek Dudkiewicz, ekspert Instytutu Spraw PublicznychAleksander Fuksiewicz, analityk Instytutu Spraw Publicznych
Komentarz
dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznychdr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych
Prosimy o rejestrację elektroniczną (poniżej) do 28.10.2013 r.
Prezentacja odbędzie się w języku polskim. Podczas prezentacji będą rozdawane bezpłatne egzemplarze raportu ISP podsumowującego wyniki z badań oraz formułującego rekomendacje na temat informowania o wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Informacje dla mediów:
Aleksandra Murawska, ISP, tel. 504 263 458
Bartosz Zadura, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej tel. 22 55 68 964
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych