Wydarzenia
październik 21 18:30

NIC O NAS BEZ NAS. CZY NA EMIGRACJI PRZESTAJEMY BYĆ OBYWATELAMI?

Miejsce:
Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa





Instytut Spraw Publicznych wraz z partnerami zaprasza na
pokaz filmu „Bar na Victorii” (reż. L. Dawid) i międzynarodową debatę:
 
NIC O NAS BEZ NAS
CZY NA EMIGRACJI PRZESTAJEMY BYĆ OBYWATELAMI?
 
21 października 2015 r., godz. 18:30
                     Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa
 

 

Głównym napędem emigracji z Polski wciąż pozostaje poszukiwanie pracy – lepiej płatnej, pozwalającej na rozwój zawodowy, a w przypadku osób bezrobotnych pracy w ogóle. Choć w dalszym ciągu wielu z nas pracuje zagranicą poniżej swoich kwalifikacji, a różnica w zarobkach nie jest tak duża jak 10 lat temu, decydujemy się na wyjazd. Coraz szybciej odnajdujemy się na zagranicznych rynkach pracy i często, wbrew początkowym planom, zostajemy na emigracji na dłużej lub na stałe. Zaczynamy wówczas korzystać z przywilejów, które daje nam członkostwo w UE w stopniu, w jakim czerpią z niego od lat np. Niemcy czy Brytyjczycy.
 
Co wówczas jest dla nas ważne? Czy chcemy i jak staramy się wpływać na naszą nową rzeczywistość na emigracji? Co powoduje, że bierzemy sprawy w swoje ręce, nawet jeśli będąc tu, w Polsce, niechętnie korzystamy z jednego z podstawowych praw obywatelskich, jakim jest prawo do oddania głosu w wyborach? Jakie korzyści mogą dla nas wyniknąć z aktywniejszego korzystania z praw obywatelskich, które mamy także po wyjeździe kraju. Co zrobić, by osób aktywnych i świadomych swoich praw było jeszcze więcej?   

 
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie debaty, w której udział wezmą:
 
·         Zrinka Bralo, szefowa organizacji Migrant and Refugee Communities Forum (Londyn)
 
·         Ewa Winnicka, publicystka tygodnika „Polityka”, reportażystka i autorka książek „Londyńczycy” i  „Angole”
 
·         Artur Banaszkiewicz, Członek Komitetu Sterującego Forum Polonia (Dublin)
 
·         Roger Casale, założyciel i dyrektor organizacji New Europeans (Londyn)

Debatę poprowadzi Karolina Grot, analityk z Programu Polityki Migracyjnej ISP specjalizująca się m.in. w problematyce aktywizacji polskiej diaspory.

Po debacie zapraszamy na bezpłatny pokaz wielokrotnie nagradzanego dokumentu w reżyserii  Leszka Dawida pt. „Bar na Victorii” (2003). Film jest opowieścią o dwóch bezrobotnych, którzy podążają za chlebem do Wielkiej Brytanii. Wraz z realizatorami filmu obserwujemy losy naszych bohaterów z Kluczborka w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości, która czeka ich na emigracji. Recenzja filmu autorstwa J. Pietrzaka Bar na Victorii, czyli emigracja jako druga strona transformacji dostępna na stronie: http://jaroslawpietrzak.com/2014/07/29/bar-na-victorii-leszek-dawid-emigracja-transformacja/

Podczas wydarzenia zainaugurowana zostanie strona internetowa www.togetherineurope.com, która kierowana jest do obywateli UE chcących bardziej zaangażować się w życie społeczne i polityczne, korzystając ze swoich praw także po wyjeździe z kraju.

Planowana godzina zakończenia spotkania: 21:00.

Organizator zapewnia tłumaczenie symultaniczne. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Chętne osoby prosimy o rejestrację za pośrednictwem formularza na dole strony.

Informacji na temat spotkania udziela Karolina Grot, e-mail: karolina.grot@isp.org.pl, tel. 22 556 42 78. 

Wydarzenie odbędzie się w Galerii Apteka Sztuki (al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa) prowadzonej przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, które jednocześnie jest galerią sztuki współczesnej i Zakładem Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (http://www.aptekasztuki.eu/). 
 
Informacje o panelistach:
 
Zrinka Bralo– uchodźczyni, działaczka społeczna i aktywistka; szefowa brytyjskiej organizacji Migrant and Refugee Communities Forum prowadzącej działania na rzecz różnych grup migrantów w Wielkiej Brytanii, w tym zarówno uchodźców, jak i migrantów z wysokimi kwalifikacjami; dziennikarka, której teksty ukazywały się na łamach The Guardian czy The Huffington Post i inicjatorka wielu ogólnokrajowych kampanii i inicjatyw na rzecz uchodźców takich jak np. The National Coalition of Anti-Deportation Campaigns Wywiad ze Zrinką Bralo ukazał się w magazynie Wysokie Obcasy dn. 8 sierpnia 2015 r.: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,18478765,zabiora-nam-prace-bzdura.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_wysokieobcasy
 
Ewa Winnicka–polska dziennikarka i reportażystka, od 1999 r. publicystka tygodnika „Polityka”, publikuje też na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Dużego Formatu”; dwukrotna laureatka nagrody Grand Press w 2005 i 2008 r. za twórczość o charakterze społecznym. Autorka książki pt. „Londyńczycy” i reportażu „Angole” (wyd. Czarne), który uhonorowano Ogólnopolską Nagrodą  Literacką „Gryfia”. Przewodnicząca jury J. Laprus-Mikulska tak uzasadniła werdykt:  „Angole” to reportaż szczególny. Wielowymiarowy i przewrotny. Pozornie jest to kontynuacja wydanych wcześniej „Londyńczyków”, opowieść o polskiej emigracji na Wyspy, emigracji która przekształciła się w inwazję. Winnicka w książce "Angole" pyta, jak najeźdźcy widzą tubylców, by tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie jak najeźdźcy widzą samych siebie.Książka otrzymała także nominację do tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”.
 
Artur Banaszkiewicz– Członek Komitetu Sterującego Forum Polonia w Dublinie;kierownik projektów oraz aktywista w obszarze rozwoju i edukacji. Od 2009 r. współpracuje z Ambasadą RP w Dublinie: najpierw jako Asystent Ekonomiczny dla MSZ, potem jako Doradca ds. Handlu Międzynarodowego dla Ministerstwa Gospodarki RP. Wspiera polskie firmy w procesie internacjonalizacji i eksporcie. Organizuje szkolenia dla irladzkiej Polonii m.in. dotyczące podstaw zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Roger Casale– założyciel i dyrektor organizacji New Europeans działającej na rzecz praw i interesów unijnych obywateli przybyłych do Wielkiej Brytanii po 2004 r. Brytyjski parlamentarzysta w latach 1997-2005. Podczas swojej kariery w Parlamencie odpowiadał m.in. za współpracę z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przygotowującymi się do członkostwa w UE. Inicjator i współorganizator wielu różnych akcji społecznych aktywizujących obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii, m.in. w zakresie aktywniejszego korzystania z praw wyborczych.  
 

Partnerem wydarzenia jest międzynarodowy festiwal filmowy Watch Docs

Projekt „Together in Europe” jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter