Partnerstwa europejskich miast i samorządów lokalnych od dziesięcioleci wnoszą ważny polityczny i społeczny wkład w zjednoczenie Europy, umożliwiając wymianę między obywatelami i przedstawicielami politycznymi. Setki miast i gmin z Niemiec i Polski, Niemiec i Francji oraz Polski i Francji są połączone przyjaźnią poprzez partnerstwa.

Jak funkcjonuje ta współpraca obecnie i jak bardzo zmieniły się oczekiwania wobec partnera na przestrzeni lat? Czy partnerstwo miast i gmin jest rzeczywiście czymś w rodzaju samorządowej polityki zagranicznej? Jakie są wskaźniki sukcesu udanego partnerstwa? Jak współpracujące podmioty radzą sobie z obecnymi wyzwaniami, takimi jak rozprzestrzenianie się ruchów eurosceptycznych i załamanie gospodarcze spowodowane pandemią, co znajduje również odzwierciedlenie w lokalnych finansach? Czy możliwe jest utrzymanie kontaktu, nawet jeśli wzajemne wizyty są obecnie możliwe tylko w bardzo ograniczonym zakresie? Czego miasta i gminy mogą się nauczyć od swojego partnera w przyszłości?

O tych i innych kwestiach chcemy rozmawiać z przedstawicielami polityki, administracji i władz lokalnych. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane wyniki pierwszego polsko-niemieckiego projektu badawczego dotyczącego partnerstwa miast, realizowanego przez oraz Instytut Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie. oraz Deutsches Polen-Institut (DPI) w Darmstadt. Dzięki przeprowadzeniu 80 wywiadów z ekspertami i ankiety internetowej można było zebrać najnowsze dane na temat polsko- niemieckich partnerstw miast.

Badanie ISP/DPI zostało zainspirowane projektem badawczym Instytutu Niemiecko-Francuskiego (dfi) z 2018 roku, który badał francusko-niemieckie partnerstwa komunalne. Publikacja "Twinning miejski - wzmacnianie obywatelstwa europejskiego" wydana przez dfi i Fundację Bertelsmanna doprowadziła do powstania nowych projektów w miastach i gminach partnerskich, zwłaszcza w zakresie dalszego tworzenia sieci kontaktów.

Porównanie wyników tych dwóch badań, wymiana doświadczeń w zakresie radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami oraz przedstawienie przykładów najlepszych praktyk współpracy pozwoli na nowe spojrzenie na rzeczywistość stosunków dwustronnych między Niemcami, Francją i Polską.

Wydarzenie online 
Transmisja w języku polskim https://www.facebook.com/InstytutSprawPublicznychISP   
Transmisja w języku niemieckim: https://www.facebook.com/deutschespoleninstitut
Transmisja w języku francuskim https://www.youtube.com/user/LudwigsburgDFI/featured

PROGRAM

14:00 - 14:25    Powitanie

Armin Laschet, premier landu Nadrenia Północna-Westfalia

Michael Roth, sekretarz stanu ds. Europy i pełnomocnik ds. współpracy niemiecko-francuskiej w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych

Dr Dietmar Woidke, koordynator polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, premier landu Brandenburgia

14:25 – 15:00    Polsko-niemieckie i niemiecko-francuskie partnerstwa samorządowe – porównanie

Prezentacja najnowszych wyników badań DPI/ISP „Polsko-niemieckie partnerstwa miast: fakty, potencjał, wyzwania“

Dyskusja na temat wyników w zestawieniu z wnioskami z badania dfi Moderowana dyskusja z Autorami badań

dr Eileen Keller, kierowniczka projektów Deutsch-Französisches Institut

prof. dr hab. Peter Oliver Loew, dyrektor Deutsches Polen-Institut

dr Agnieszka Łada, wicedyrektor Deutsches Polen-Institut

15:00 - 16:00    Dyskusja panelowa „Aktualne wyzwania partnerstw samorządowych - palące pytania, udane rozwiązania“

•    Jak skutecznie współpracować w okresie koronawirusa?
•    Jak rozmawiać z partnerem o kontrowersyjnych tematach bez szkody dla partnerstwa?
•    Jakie znaczenie mają partnerstwa samorządowe w obliczu wyzwań, przed jakimi staje Europa?

Marie-Noëlle Biguinet, burmistrz Montbéliard, partner: Ludwigsburg

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, partnerzy: Essen, Sangerhausen i Seclin

Thomas Schmidt, burmistrz Teltow, partnerzy: Gonfreville l'Orcher i Żagań

dr Agnieszka Łada, wicedyrektor Deutsches Polen-Institut

Moderacja: prof. dr Frank Baasner, dyrektor Deutsch-Französisches Institut

Prowadzenie wydarzenia: Bastian Sendhardt, Deutsches Polen-Institut

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać pakiet konferencyjny z dodatkowymi informacjami po zakończeniu wydarzenia, prosimy o kontakt poprzez wysłanie krótkiej wiadomości e-mail na adres info@dpi-da.de.








Projekt „Polsko-niemieckie partnerstwa miast: fakty, potencjał, wyzwania”, realizowany jest przez Deutsches Polen-Institut, Instytut Spraw Publicznych oraz Związek Miast Polskich dzięki środkom Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.






 
Zapisz się do newslettera
Newsletter