Wydarzenia
marzec 24 13:00

Manipulacja/Dezinformacja/Mistyfikacja. Jak walczyć z rosyjską propagandą w Europie?

Miejsce:
Centrum Konferencyjne Zielna, sala Europa, ul. Zielna 37, Warszawa
Fabryki trolli, rosyjskojęzyczne media i zielone ludziki. Rosyjska machina propagandowa pracuje na najwyższych obrotach, tworząc alternatywną rzeczywistość. Rezultaty są imponujące: propaganda rosyjska stworzyła alternatywną wersję tego co wydarzyło się podczas Euromajdanu (faszyści przejęli władzę), konfliktu na Donbasie (wewnętrzny konflikt ukraiński) oraz wojny w Syrii (Amerykanie wspierają ISIS, aby pozbyć się prezydenta Asada).

Kolejny cel to destabilizacja sytuacji wewnętrznej w państwach Zachodu. Próby wpływania na wybory prezydenckie w USA potwierdził raport CIA. Kolejne takie próby będziemy obserwować przy okazji tegorocznych wyborów w Holandii, Francji i Niemczech.

Przed działaniami Kremla ostrzega w specjalnej rezolucji Parlament Europejski. Jak zatem Unia powinna odpowiedzieć na rosyjską kampanię dezinformacja, wzbudzania poczucia zagrożenia i niepewności oraz wywoływanie podziałów w UE?
 
Zapraszamy na kolejną debatę w Europie!
 
W Maratonie idei nasi goście opowiedzą

Łukasz Wenerski(Instytut Spraw Publicznych) – o głównych narracjach rosyjskiej propagandy w Polsce (prezentacja głównych wniosków z raportu Instytutu Spraw Publicznych i Political Capital)
Mateusz Bajek(Global.Lab) – o rosyjskich fabrykach trolli
 
W panelu dyskusyjnym wezmą udział

Grigorij Mesežnikov, Instytut Spraw Publicznych w Bratysławie
Anton Shekhovtsov, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, autor bloga http://anton-shekhovtsov.blogspot.com  
Anastasia Sergeeva, www.freerussia.eu
Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, Instytut Spraw Publicznych
 
Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.
 
Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Zapisz się do newslettera
Newsletter